Fotowoltaika: ile kosztuje instalacja i kiedy się zwraca

Szacunki cen instalacji 6, 8 i 10 kWp oraz wyliczenie zwrotu dla domu 140 m² w net-billingu przy autokonsumpcji 20, 30 i 40%.

Ile kosztuje fotowoltaika o mocy 6 kWp dla 140-metrowego domu z pompą ciepła i po jakim czasie zacznie na siebie zarabiać? Rynkowe szacunki wskazują na wydatek rzędu 24 000–30 000 zł brutto, co przy obecnych realiach przekłada się na zwrot w granicach 6,5–10 lat. Ostateczny wynik zależy głównie od poziomu autokonsumpcji oraz zasad rozliczeń w net-billingu. Poniżej sprawdzamy, co dokładnie kryje się za tymi liczbami.

W skrócie
  • Instalacja 6 kWp kosztuje według jednej firmy 24 000–30 000 zł brutto, a 8 kWp według trzech firm 28 000–50 000 zł.
  • Instalacja 6 kWp w domu 140 m² zwraca się po 6,4–10,2 roku, a przy 30% autokonsumpcji po 7,2–9,0 roku.
  • Prąd zużyty na miejscu oszczędza 0,9743 zł/kWh, a oddany do sieci daje w depozycie 0,3345 zł/kWh, prawie trzy razy mniej.
  • Dach wschód–zachód daje 828 kWh z 1 kWp rocznie, czyli 78% uzysku z dachu skierowanego na południe (1 055 kWh).
  • Do samej instalacji nie znaleźliśmy dziś dotacji w sprawdzonych programach, a wydatek można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej do 53 000 zł.

Jak fotowoltaika zarabia na siebie w net-billingu

Instalacja produkuje prąd w ciągu dnia. Część tej energii zużywasz od razu w domu, a resztę oddajesz do sieci. Przy zużyciu na miejscu płacisz za prąd z sieci mniej. Przy oddaniu do sieci zyskujesz wartość zapisaną na koncie u sprzedawcy. Dla nowych instalacji obowiązuje rozliczenie wartościowe, czyli net-billing: ustawa o odnawialnych źródłach energii porównuje wartość energii oddanej z wartością energii pobranej (art. 4 ust. 1a pkt 2).

Wartość energii oddanej zależy od ceny rynkowej. Dla instalacji, które po raz pierwszy wprowadziły energię do sieci od 1 lipca 2024 r., liczy się cena RCE w każdym okresie rozliczania niezbilansowania, a cena ujemna jest traktowana jak zero (art. 4b ust. 2 i 4–5). Wcześniejsze instalacje rozliczają się według miesięcznej ceny RCEm (art. 4b ust. 1 i 6–7). W wyliczeniu niżej zakładamy nową instalację. Do oszacowania ceny używamy jednak RCEm, bo PSE ją publikuje i uśrednia ceny RCE z całego miesiąca. To przybliżenie, więc wynik oznaczamy jako ilustracyjny.

Wartość oddanej energii trafia do depozytu prosumenckiego. Wartość za dany miesiąc jest zwiększana o współczynnik 1,23 (art. 4c ust. 4) i możesz ją wykorzystać przez 12 miesięcy (ust. 5). Potem niewykorzystane środki są umarzane (ust. 6). Zwrot niewykorzystanej nadwyżki jest możliwy, ale ograniczony: najwyżej 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu przy cenie RCE i 20% przy RCEm (art. 4 ust. 11 pkt 2 i ust. 11a).

Najważniejsze jest to, co pokrywa depozyt. Środki z depozytu rozliczają tylko zakup energii od sprzedawcy (art. 4c ust. 2–3). Opłaty dystrybucyjne zależne od ilości pobranej energii prosument płaci w całości (art. 4 ust. 4a–4c). Energia zużyta na miejscu oszczędza więc cenę energii i opłaty dystrybucyjne zmienne. Energia oddana do sieci daje tylko wartość w depozycie. To nasz odczyt brzmienia przepisów, a nie wykładnia urzędu ani sądu.

Prawo do rozliczenia na tych zasadach trwa 15 lat od pierwszego wprowadzenia energii do sieci (art. 4b ust. 3). Korzystamy z brzmienia art. 4–4d według tekstu jednolitego z Dz.U. 2026 poz. 68. Późniejsze zmiany ustawy (poz. 516, 900 i 912) nie dotyczą tych artykułów; sprawdziliśmy to 19 października 2026. Ceny prądu w taryfie G11, na których opieramy wyliczenie, opisujemy też w tekście G11 czy G12 przy pompie ciepła.

Ile energii da instalacja: orientacja i sposób montażu

Moc instalacji podaje się w kWp, czyli kilowatach mocy szczytowej modułów. Roczną produkcję liczymy w PVGIS, narzędziu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej. Dla Poznania (52,406° N, 16,925° E), modułów krzemowych, strat systemu 14% (wartość domyślna PVGIS), nachylenia 35° i orientacji na południe PVGIS podaje 1 055 kWh z 1 kWp rocznie. Odczytaliśmy to 19 października 2026, z bazy PVGIS-SARAH3 i danych ERA5 z lat 2005–2023. Odchylenie standardowe między latami wynosi 52 kWh. To wartość modelowa, a nie pomiar z konkretnego dachu.

Wariant (nachylenie 35°)Uzysk (kWh z 1 kWp rocznie)Udział uzysku dachu południowego (%)
Południe, moduły na stelażu, z wentylacją pod spodem1 055100
Południe, moduły zintegrowane z dachem1 02097
Wschód83879
Zachód81777
Dach wschód–zachód, moc po połowie82878

Źródło: PVGIS (JRC, Komisja Europejska), PVcalc v5_3, Poznań, moduły krystaliczne, straty systemu 14%, nachylenie 35°; odczyty z 19 października 2026 (południe, moduły zintegrowane z dachem) i 25 października 2026 (wschód i zachód). Wiersz „wschód–zachód” to średnia z dwóch odczytów (827,7 kWh/kWp).

Orientacja zmienia wynik bardziej niż sposób montażu. Dach wschodni daje 79% uzysku dachu południowego, a zachodni 77%. Różnica między modułami na stelażu a zintegrowanymi z dachem wynosi 3 punkty procentowe. PVGIS liczy dla modułów zintegrowanych większe straty z powodu temperatury i natężenia promieniowania: 8,75% wobec 5,57% przy modułach wentylowanych od spodu. Nachylenie 35° przyjęliśmy dla wszystkich wariantów, tak jak w pozostałych wyliczeniach redakcji. Dla innego kąta wynik będzie inny, a my go nie liczyliśmy.

PVGIS uwzględnia horyzont wynikający z ukształtowania terenu, ale nie zna drzew, kominów ani sąsiednich budynków. Zacienienie na konkretnej działce trzeba ocenić osobno. Najlepiej poproś o to wykonawcę przed podpisaniem umowy.

Zimą instalacja produkuje kilka razy mniej niż latem

Uzysk jest bardzo nierówny w ciągu roku. W grudniu 1 kWp daje według PVGIS 25,93 kWh, a w lipcu 131,72 kWh. Od maja do sierpnia powstaje 518 kWh z 1 kWp, czyli 49% produkcji rocznej, a od grudnia do lutego 111 kWh, czyli około 10%. Ma to znaczenie w domu z pompą ciepła, bo prąd na ogrzewanie zużywa się zimą. W domu modelowym A, w wariancie przeciętnym, to 3 143 kWh rocznie. Szczegóły opisujemy w tekście o zużyciu prądu przez pompę ciepła.

Cena fotowoltaiki: ile kosztuje instalacja 6, 8 i 10 kWp

Ceny, które podajemy, to szacunki firm instalacyjnych, a nie oferty ani cenniki. Zebraliśmy je 22 i 26 października 2026 z artykułów na stronach czterech firm. Trzy z nich opublikowały je od maja do lipca 2026 r.; czwarta (Zenergy) nie podaje daty publikacji, a swoją tabelę cen oznacza „czerwiec 2026”. Każda firma podaje widełki „pod klucz”, w cenie brutto. W zestawieniu nie ma ofert z konkretną ceną całkowitą, więc pewność danych jest niska. Dla 6 kWp mamy szacunek tylko jednej firmy, a dla 10 kWp szacunki trzech.

Moc instalacjiCena brutto pod klucz (zł)Cena za 1 kWp (zł)Liczba firm
6 kWp24 000–30 0004 000–5 0001
8 kWp28 000–50 0003 500–6 2503
10 kWp38 000–52 0003 800–5 2003

Źródła: zestawienie cen redakcji z 22 października 2026 – szacunki firm instalacyjnych z ich stron (dominion-pv.pl z 13 maja 2026, centrumrealizacji.pl z 6 lipca 2026, neptunenergy.pl z 28 czerwca 2026) oraz, dla 10 kWp, zenergy.com.pl (strona bez daty publikacji, tabela cen „czerwiec 2026”, odczyt 26 października 2026), nie cenniki. Stawkę VAT 8% podaje tylko zenergy.com.pl, pozostałe źródła jej nie podają. Cena za 1 kWp to cena instalacji podzielona przez jej moc.

Rozstrzał jest największy dla 8 kWp, bo tylko tam mamy trzy firmy z różnymi widełkami: 32 000–38 000 zł, 30 000–38 000 zł i 28 000–50 000 zł. Według firm cena obejmuje panele, inwerter, konstrukcję, okablowanie, projekt, montaż, zgłoszenie do operatora sieci i uruchomienie. Magazynu energii w niej nie ma. Gdy porównujesz oferty wykonawców, sprawdź, czy każda zawiera ten sam zakres.

Firmy określają ceny jako brutto; stawkę VAT 8% podaje tylko jedna z nich (dla 10 kWp), więc nie przeliczamy kwot między netto a brutto. Magazyn energii to osobny wydatek. Magazyn o pojemności 10 kWh kosztuje w naszym zestawieniu cen 5 190–20 230 zł brutto, mediana wynosi 12 200 zł (8 ofert z 4 sklepów, 21 września 2026). To cena samego magazynu, bez falownika hybrydowego i montażu. Opłacalności magazynu w tym tekście nie liczymy. Robimy to w tekście o tym, ile kosztuje magazyn energii i kiedy się zwraca.

Dotacje i ulga: co obniża koszt instalacji

W dokumentach i na stronach programów, które sprawdziliśmy 22 października 2026, nie ma dopłaty do samej instalacji fotowoltaicznej. Według strony programu Mój Prąd nabór edycji 6 jest zakończony, a „Mój Prąd 7.0” nie zostanie uruchomiony w dotychczasowej formule. Najnowszy komunikat na tej stronie pochodzi z 9 kwietnia 2026, a nowszego dokumentu programu nie ma. Czyste Powietrze w wersji od 20 lipca 2026 r. nie ma w Załączniku nr 2 pozycji dla instalacji fotowoltaicznej.

Program Przydomowe magazyny energii, część 2, przyjmuje wnioski od 20 października 2026 do 1 października 2027 (regulamin, § 1 ust. 1). Dopłaca do magazynu o pojemności co najmniej 10 kWh, a instalacja fotowoltaiczna nie jest kosztem kwalifikowanym (program, ust. 6.1). Warunkiem jest posiadanie mikroinstalacji już przyłączonej do sieci (ust. 7.3 pkt 7). Programów gminnych i wojewódzkich nie opisujemy, bo nie znaleźliśmy ich dokumentów z 2026 r.

Pozostaje ulga termomodernizacyjna. Rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (t.j. Dz.U. 2025 poz. 1128) wymienia ogniwo fotowoltaiczne wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania oraz jego montaż (pkt 13). Odliczasz wydatek od podstawy opodatkowania. Łączna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych w danym budynku (art. 26h ust. 2 ustawy o PIT). Faktury muszą pochodzić od podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia (ust. 3), a odliczasz wydatek brutto (ust. 4). Nie odliczysz części sfinansowanej z dotacji NFOŚiGW lub wojewódzkiego funduszu (ust. 5 pkt 1).

Ulga zmniejsza podatek o odliczoną kwotę pomnożoną przez Twoją stawkę: 12% w skali do 120 000 zł, 32% powyżej tej kwoty albo 19% przy podatku liniowym (art. 27 ust. 1 i art. 30c ust. 1). Zależy więc od Twoich dochodów, dlatego nie wliczamy jej do okresu zwrotu. Zasady ulgi, dokumenty i terminy opisujemy w tekście ulga termomodernizacyjna: jakie dokumenty zebrać.

Nasze wyliczenie: ile kosztuje fotowoltaika i kiedy zwraca się instalacja 6 kWp

Wyliczenie robimy dla domu modelowego A: 140 m², 4 osoby, III strefa klimatyczna, ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła. Założenia domu opisujemy na stronie Jak liczymy. Wszystkie wartości są ilustracyjne. Przyjęliśmy takie założenia:

  • Zużycie prądu: 4 069 kWh na pompę ciepła i ciepłą wodę (wariant przeciętny z naszego obliczenia z 24 września 2026, opisanego w tekście o zużyciu prądu przez pompę ciepła) plus 2 578 kWh na urządzenia domowe, czyli 6 647 kWh rocznie. Wartość 2 578 kWh to średnie zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe według GUS (tablica 4, dane za 2024 r.). Obejmuje także mieszkania, więc nie jest pomiarem dla 4-osobowego domu jednorodzinnego.
  • Moc instalacji: 6 647 ÷ 1 055 = 6,3, w dół do 0,5 kWp, czyli 6,0 kWp i produkcja 6 330 kWh rocznie. Zaokrąglamy w dół, bo przy net-billingu energia oddana do sieci jest warta mniej niż zużyta na miejscu.
  • Autokonsumpcja: to udział produkcji zużytej na miejscu. Traktujemy ją jako zmienną i liczymy trzy warianty: 20%, 30% i 40%, bez magazynu. Jedyny punkt odniesienia ze źródłem pochodzi z Niemiec: według EnergieAgentur.NRW dom o zużyciu 4 000 kWh rocznie z instalacją 4,5 kWp osiągał około 30% bez magazynu i około 60% z magazynem o pojemności użytecznej 4 kWh. Dane są sprzed 2016 r. i dotyczą domu bez pompy ciepła. Godzinowego modelu zużycia nie budujemy.
  • Cena prądu: taryfa G11 Enea z 2026 r., rozbita na dwie części (tabela niżej).
  • Wartość energii oddanej: RCEm z 12 ostatnich opublikowanych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026, wartości po korekcie PSE), uśredniona z wagami równymi miesięcznej produkcji z PVGIS: 271,9 zł/MWh, czyli po pomnożeniu przez 1,23 (depozyt) 0,3345 zł/kWh (liczone z niezaokrąglonej średniej). Miesięczne wartości RCEm wahały się od 132,92 zł/MWh w kwietniu 2026 do 551,96 zł/MWh w styczniu 2026.
  • Okres zwrotu: prosty, czyli cena instalacji podzielona przez roczną korzyść, przy dzisiejszych cenach, bez dyskonta. Spadku sprawności modułów nie liczymy, bo nie mamy na to źródła.

Cenę prądu składamy tak jak w opublikowanych tekstach o taryfach. Część sprzedażowa to jedyna część, którą pokrywa depozyt. Część dystrybucyjna zmienna jest płacona od każdej pobranej kilowatogodziny. Opłat stałych i opłaty mocowej nie liczymy, bo nie zależą od ilości energii.

Składnik ceny prądu G11 EneaWartość (zł/kWh)
Cena energii netto 0,498 + akcyza 0,005, razem × 1,23 (część sprzedażowa)0,6187
Zmienna opłata dystrybucyjna Enea Operator, brutto0,3021
Stawka jakościowa, brutto0,0408
Opłata OZE 0,0073 + opłata kogeneracyjna 0,0030, razem × 1,230,0127
Część dystrybucyjna zmienna0,3556
Razem, energia zużyta na miejscu oszczędza0,9743

Źródła: taryfa Enea dla grup G (cena energii 0,498 zł/kWh netto) i informacja o stawkach brutto Enea Operator od 1 lutego 2026, zebrane 21 września 2026; akcyza 5,00 zł/MWh (art. 89 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym); opłata OZE 7,30 zł/MWh i opłata kogeneracyjna 3,00 zł/MWh netto (komunikat Prezesa URE z 17 grudnia 2025).

Roczną korzyść liczymy ze wzoru: energia zużyta na miejscu × 0,9743 zł/kWh + energia oddana × 0,3345 zł/kWh. Energia zużyta na miejscu to produkcja 6 330 kWh pomnożona przez udział autokonsumpcji, a oddana to reszta.

AutokonsumpcjaZużyte na miejscu (kWh)Oddane do sieci (kWh)Oszczędność na zakupie prądu (zł)Depozyt (zł)Korzyść roczna (zł)
20%1 2665 0641 2331 6942 927
30%1 8994 4311 8501 4823 332
40%2 5323 7982 4671 2703 737

Wyliczenie redakcji, wartości ilustracyjne, zaokrąglone do pełnych złotych. Instalacja 6,0 kWp, uzysk 1 055 kWh/kWp (PVGIS), ceny prądu z tabeli wyżej, RCEm z 12 miesięcy (PSE, odczyt 19 października 2026).

Dla porównania: gdyby dom nie miał instalacji, zmienne składniki rachunku za 6 647 kWh wyniosłyby 6 647 × 0,9743 = około 6 476 zł rocznie. Korzyść z instalacji przy 30% autokonsumpcji to około 51% tej kwoty. Im mniej energii zużywasz na miejscu, tym większą część korzyści stanowi depozyt: 58% przy 20%, 44% przy 30% i 34% przy 40% autokonsumpcji.

Sprawdziliśmy też, czy depozyt się wykorzysta. Roczna należność za energię od sprzedawcy po odjęciu energii zużytej na miejscu wynosi 3 329 zł przy 20%, 2 938 zł przy 30% i 2 546 zł przy 40% autokonsumpcji. Depozyt (1 694, 1 482 i 1 270 zł) jest w każdym wariancie mniejszy, więc w skali roku zostanie zużyty w całości. Nie modelujemy układu miesięcznego, a depozyt z lata możesz wykorzystać przez 12 miesięcy.

AutokonsumpcjaZwrot przy cenie 24 000 zł (lata)Zwrot przy cenie 30 000 zł (lata)
20%8,210,2
30%7,29,0
40%6,48,0

Wyliczenie redakcji, wartości ilustracyjne. Ceny 24 000 i 30 000 zł to granice szacunku jednej firmy dla instalacji 6 kWp (zestawienie cen z 22 października 2026), nie oferty.

Ponieważ cena jest niepewna, podajemy też cenę progową, czyli ile może kosztować instalacja, żeby zwróciła się w 8, 10 albo 12 lat. Liczymy ją prosto: roczna korzyść × liczba lat ÷ moc instalacji.

AutokonsumpcjaZwrot w 8 lat (zł/kWp)Zwrot w 10 lat (zł/kWp)Zwrot w 12 lat (zł/kWp)
20%3 9034 8785 854
30%4 4435 5536 664
40%4 9836 2287 474

Wyliczenie redakcji, wartości ilustracyjne, bez dyskonta. Do porównania: szacunki firm to 4 000–5 000 zł/kWp dla 6 kWp (1 firma), 3 500–6 250 zł/kWp dla 8 kWp (3 firmy) i 3 800–5 200 zł/kWp dla 10 kWp (3 firmy).

Tabela pozwala szybko ocenić ofertę, bez zgadywania. Przy 30% autokonsumpcji cały przedział szacunków dla 6 kWp (4 000–5 000 zł/kWp) mieści się poniżej progu 10 lat, który wynosi 5 553 zł/kWp. Przy 20% próg 10-letni to 4 878 zł/kWp, więc górna część przedziału go przekracza. Przy 40% zwrot w 8 lat wymaga ceny do 4 983 zł/kWp, czyli praktycznie górnej granicy szacunku.

Nasze wyliczenie

Instalacja 6 kWp daje w domu modelowym A korzyść około 3 332 zł rocznie przy 30% autokonsumpcji: 1 850 zł oszczędności na zakupie prądu i 1 482 zł w depozycie. Przy szacunku ceny 24 000–30 000 zł zwraca się po 7,2–9,0 roku. Dla autokonsumpcji 20–40% zakres wynosi 6,4–10,2 roku. Wartości ilustracyjne.

Wynik ma kilka zastrzeżeń. Ceny prądu pochodzą z taryf na 2026 r., a w kolejnych latach mogą być inne. Cena instalacji to szacunek jednej firmy. Nie uwzględniamy kosztów serwisu ani ewentualnej wymiany falownika, bo nie mamy na to źródeł. Okres zwrotu we wszystkich wariantach mieści się w 15-letnim okresie rozliczania net-billingu (art. 4b ust. 3); najdłuższy z nich wynosi 10,2 roku.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca i na co uważać

Mała autokonsumpcja. Gdy w dzień nikogo nie ma w domu, a prąd zużywasz głównie wieczorem i zimą, większość produkcji trafia do sieci. Przy 20% autokonsumpcji instalacja 6 kWp daje 2 927 zł korzyści rocznie, z czego 58% to depozyt wart 0,3345 zł za kilowatogodzinę. Taki dom zwraca inwestycję najdłużej, nawet 10,2 roku przy cenie 30 000 zł.

Instalacja większa niż zużycie. Depozyt traci ważność po 12 miesiącach (art. 4c ust. 5–6), a gotówką można odzyskać najwyżej 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu przy cenie RCE (20% przy RCEm), według art. 4 ust. 11 pkt 2 i ust. 11a. Nadwyżka produkcji ponad potrzeby jest więc warta mało. Dlatego w wyliczeniu zaokrąglamy moc w dół.

Ujemne ceny energii. Przy cenie ujemnej wartość oddanej energii liczy się jako zero (art. 4b ust. 2 i 4–5). Przepisy przewidują też możliwość wyłączania mikroinstalacji przez sprzedawcę w okresach ujemnych cen, a prosument pokrywa wtedy 50% kosztu urządzeń sterujących (art. 4b ust. 12–13). Umowę ze sprzedawcą sprawdź pod tym kątem.

Zimowe zużycie pompy ciepła. Instalacja daje zimą około 10% rocznej produkcji, a pompa ciepła zużywa wtedy najwięcej prądu. Prąd na ogrzewanie w domu A (3 143 kWh w wariancie przeciętnym) kupisz więc głównie z sieci. Dlatego nasze wyliczenie przyjmuje autokonsumpcję w zakresie 20–40%, a nie wyższą. Ciepła woda daje w modelu 926 kWh prądu rocznie, równomiernie przez cały rok, więc to ona zużywa prąd także latem. Jej koszt porównujemy w tekście pompa ciepła do CWU: koszt.

Niepewne ceny. Szacunki firm z blogów nie są ofertą. Zanim założysz, że instalacja kosztuje tyle, ile w naszej tabeli, zbierz oferty od wykonawców z tym samym zakresem prac. Do oceny użyj ceny za 1 kWp i progów z tabeli wyżej.

Magazyn energii. Magazyn podnosi autokonsumpcję. W niemieckim przykładzie EnergieAgentur.NRW z 4 kWh pojemności udział wzrósł z około 30% do około 60%. Kosztuje jednak osobno: 10 kWh to 5 190–20 230 zł (mediana 12 200 zł). Zasady dopłat do magazynu wynikają z programu Przydomowe magazyny energii, a opłacalność magazynu wymaga osobnego wyliczenia, którego tu nie robimy. Ile godzin zasila dom pojedynczy magazyn, pokazujemy w tekście o tym, na ile godzin wystarcza magazyn.

Najczęstsze pytania

Jakie są ukryte koszty fotowoltaiki?

Poza ceną instalacji zostają opłaty, których depozyt nie pokrywa. Depozyt prosumencki rozlicza tylko zakup energii od sprzedawcy, a opłaty dystrybucyjne zależne od ilości pobranej energii prosument płaci w całości (art. 4 ust. 4a–4c i art. 4c ust. 2–3 ustawy o OZE). W taryfie G11 Enea zmienne składniki dystrybucyjne to 0,3556 zł za każdą pobraną kilowatogodzinę.

Ile dostanę za 1 kWh oddaną do sieci?

Zwykle nie dostajesz pieniędzy, tylko wartość w depozycie prosumenckim. Liczy się ją według rynkowej ceny energii, a wartość za miesiąc jest zwiększana o współczynnik 1,23 (art. 4c ust. 4). Przy średniej RCEm z 12 miesięcy, ważonej produkcją, wychodzi około 0,3345 zł za kWh. Zwrot gotówką jest ograniczony do 30% wartości oddanej energii w miesiącu przy cenie RCE, a przy RCEm do 20%.

Czy do fotowoltaiki jest dotacja w 2026 roku?

W programach, które sprawdziliśmy 22 października 2026, nie ma dopłaty do samej instalacji. Według strony programu Mój Prąd 7.0 nie zostanie uruchomiony w dotychczasowej formule, Czyste Powietrze nie ma w Załączniku nr 2 pozycji dla fotowoltaiki, a program Przydomowe magazyny energii dopłaca do magazynu od 10 kWh, nie do paneli. Programów gminnych nie znaleźliśmy w dokumentach.

Ile procent kosztu fotowoltaiki można odliczyć od podatku?

Odliczasz od podstawy opodatkowania wydatek do 53 000 zł w danym budynku (art. 26h ust. 2 ustawy o PIT), a nie procent kosztu. Podatek maleje o odliczoną kwotę razy Twoja stawka: 12% lub 32% według skali albo 19% przy podatku liniowym. Ulga obejmuje ogniwo fotowoltaiczne z montażem, lecz nie część sfinansowaną z dotacji.

Jaką fotowoltaikę wybrać przy zużyciu 2000 kWh rocznie?

Podziel roczne zużycie przez uzysk 1 055 kWh z 1 kWp i zaokrąglij wynik w dół do 0,5 kWp. Dla 2 000 kWh wychodzi 1,9, czyli 1,5 kWp. Zaokrąglamy w dół, bo przy net-billingu energia oddana do sieci jest warta mniej niż zużyta na miejscu. Wynik jest ilustracyjny i dotyczy modułów skierowanych na południe, pod kątem 35°, w Poznaniu.

Źródła

  1. Ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 68 — net-billing, depozyt prosumencki, opłaty dystrybucyjne (art. 4, 4b, 4c); zmiany z poz. 516, 900 i 912 nie dotyczą art. 4–4d. ISAP, sprawdzono 19 października 2026.
  2. PVGIS, Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej — narzędzie PVcalc (API v5_3), uzysk roczny i miesięczny dla Poznania, bazy PVGIS-SARAH3 i ERA5, lata 2005–2023. PVGIS, odczyty z 19 i 25 października 2026.
  3. PSE S.A. — RCEm, rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej za okres od października 2025 do września 2026 (wartości po korekcie). PSE, sprawdzono 19 października 2026.
  4. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki — komunikat z 17 grudnia 2025 r. o taryfach na 2026 r.: opłata OZE 7,30 zł/MWh i opłata kogeneracyjna 3,00 zł/MWh netto. URE, sprawdzono 21 września 2026.
  5. Ustawa o podatku akcyzowym, Dz.U. 2026 poz. 412 — stawka akcyzy na energię elektryczną 5,00 zł/MWh (art. 89 ust. 3). ISAP, sprawdzono 21 września 2026.
  6. GUS, „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2024 r.” — średnie zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe 2 578 kWh (tablica 4). stat.gov.pl, sprawdzono 19 października 2026.
  7. EnergieAgentur.NRW, „Photovoltaik und Batteriespeicher – Technologie, Integration, Wirtschaftlichkeit”, s. 3–5 — udział autokonsumpcji w domu o zużyciu 4 000 kWh rocznie: około 30% bez magazynu i około 60% z magazynem 4 kWh (dane niemieckie sprzed 2016 r.). PDF w repozytorium Biblioteki Uniwersyteckiej w Düsseldorfie, sprawdzono 29 października 2026.
  8. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. Dz.U. 2026 poz. 592 — ulga termomodernizacyjna (art. 26h ust. 1–5) oraz stawki podatku (art. 27 ust. 1, art. 30c ust. 1). ISAP, sprawdzono 25 października 2026.
  9. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, t.j. Dz.U. 2025 poz. 1128 — ogniwo fotowoltaiczne wraz z infrastrukturą oraz jego montaż (pkt 13). ISAP, sprawdzono 25 października 2026.
  10. NFOŚiGW, program Mój Prąd — stan naboru i informacja o programie „Mój Prąd 7.0” (najnowszy komunikat na stronie z 9 kwietnia 2026). mojprad.gov.pl, sprawdzono 22 października 2026.
  11. NFOŚiGW, program priorytetowy „Dofinansowanie przydomowych magazynów energii”, część 2 (FM) — program (ust. 6.1, 7.3 pkt 7) i regulamin naboru (§ 1 ust. 1). przydomowemagazyny.gov.pl, sprawdzono 22 października 2026.
  12. NFOŚiGW, program priorytetowy Czyste Powietrze obowiązujący od 20 lipca 2026 r. — Załącznik nr 2, tabele kosztów kwalifikowanych (brak pozycji dla instalacji fotowoltaicznej). czystepowietrze.gov.pl, sprawdzono 22 października 2026.
  13. Enea S.A., taryfa dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup G (decyzja Prezesa URE DRE.WRE.4211.51.8) oraz Enea Operator, informacja o stawkach brutto obowiązująca od 1 lutego 2026 r. — cena energii, zmienna opłata dystrybucyjna i stawka jakościowa w taryfie G11. enea.pl, sprawdzono 21 września 2026.
  14. Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: instalacje fotowoltaiczne pod klucz, dom jednorodzinny, 6, 8 i 10 kWp, szacunki czterech firm instalacyjnych z ich stron, nie cenniki i nie oferty (dominion-pv.pl, centrumrealizacji.pl, neptunenergy.pl, zenergy.com.pl), stan na 22 października 2026, dla 10 kWp uzupełniony 26 października 2026.
  15. Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: magazyny energii LiFePO4 10 kWh bez falownika hybrydowego, 8 ofert z 4 sklepów (fc-system.pl, hurtownia.maxcom.pl, sklepsoltech.pl, solvolte-sklep.pl), stan na 21 września 2026.
  16. Zdjęcie tytułowe: Fot. Robert So / Pexels.
Jakub Piechowiak
Jakub Piechowiak

Jakub Piechowiak jest redaktorem prowadzącym i wydawcą portalu Dom z Sensem. Od ponad dziesięciu lat pracuje jako redaktor, a od lat interesuje się rozwiązaniami stosowanymi w domach pasywnych i energooszczędnych – od izolacji i szczelności budynku po rekuperację i pompy ciepła. Własny dom budował od podstaw, więc wybory, o których pisze portal, zna także z perspektywy inwestora. W Dom z Sensem odpowiada za dobór tematów, metodę wyliczeń, nadzór nad weryfikacją liczb i źródeł oraz ostateczną akceptację każdego tekstu. Nie jest instalatorem ani audytorem energetycznym – dlatego każde wyliczenie na portalu ma pokazaną metodę i źródła.

Artykuły: 36