Miesięczne zużycie prądu przez pompę ciepła w domu 140 m² to według naszego wyliczenia od około 265 do 438 kWh, czyli 3 176–5 259 kWh rocznie. Tyle prądu pobiera sprężarka, żeby ogrzać dom i podgrzać wodę. Ile dokładnie — zależy od klimatu, sprawności pompy (SCOP) i zapotrzebowania budynku na ciepło. Poniżej liczymy zużycie i rachunek dla trzech wariantów klimatycznych.
- Pompa ciepła w domu 140 m² zużywa według naszego wyliczenia 3 176–5 259 kWh prądu rocznie, zależnie od klimatu i sprawności — średnio 265–438 kWh miesięcznie (średnia z całego roku).
- Roczny rachunek za sam prąd pompy na taryfie jednostrefowej G11 (Enea, ceny 2026) to 3 248–5 277 zł; sama energia z opłatami kosztuje wtedy około 0,97 zł/kWh brutto.
- Przejście na taryfę dwustrefową G12w obniża ten rachunek o 228–531 zł rocznie, mimo że opłata stała jest w niej wyższa o 234 zł rocznie.
- Podgrzanie ciepłej wody użytkowej to według naszych założeń około 926 kWh prądu rocznie (~77 kWh miesięcznie), niezależnie od pory roku.
Od czego zależy zużycie prądu pompy ciepła
Pompa ciepła nie spala paliwa. Prąd napędza jej sprężarkę, a ta przenosi do domu ciepło pobrane z powietrza lub gruntu. Ile prądu na to pójdzie, wynika z prostego wzoru: roczne zużycie energii to zapotrzebowanie na ciepło podzielone przez SCOP. Tak definiuje sezonowy współczynnik SCOP rozporządzenie 813/2013 w załączniku III (wersja skonsolidowana z 9 stycznia 2017). Piszemy o tym szerzej w tekście o tym, jak działają pompy ciepła i czym jest SCOP.
Na zużycie prądu wpływają więc trzy rzeczy. Pierwsza to zapotrzebowanie budynku na ciepło: im gorsza izolacja i mroźniejsza zima, tym więcej ciepła trzeba dostarczyć. Druga to SCOP: im wyższy, tym mniej prądu na tę samą ilość ciepła. Trzecia to ciepła woda użytkowa (CWU), którą pompa podgrzewa przez cały rok, także latem, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Samodzielne urządzenie do podgrzewania wody opisujemy w tekście o osobnej pompie ciepła do ciepłej wody użytkowej. Ten sam model pompy w domu słabo ocieplonym i w mroźniejszym regionie znajdzie się bliżej wariantu ostrego, a w domu z dobrą izolacją i łagodną zimą bliżej łagodnego.
SCOP z kolei zależy od temperatury wody w instalacji. W niemieckim teście terenowym Instytutu Fraunhofera ISE w 41 porównywanych instalacjach (29 powietrznych i 12 gruntowych) roczna efektywność wiązała się wyraźnie tylko z temperaturą obiegu grzewczego: im niższa, tym wyższa efektywność (sprawdzono 28 września 2026). Dlatego ogrzewanie podłogowe, które pracuje przy niższej temperaturze wody niż grzejniki, sprzyja niższemu rachunkowi.
Ile prądu zużywa pompa ciepła miesięcznie i rocznie
Policzyliśmy zużycie dla domu jednorodzinnego 140 m² w trzech wariantach klimatycznych: łagodnym, przeciętnym i ostrym. Warianty różnią się rocznym zapotrzebowaniem na ogrzewanie i sezonową sprawnością pompy, bo w mroźniejszym klimacie pompa oddaje więcej ciepła i pracuje z niższym SCOP. To nasze wyliczenie na jawnych założeniach, a nie pomiar w konkretnym domu.
Wzór: E = Q ÷ SCOP. Ogrzewanie (CO): łagodny 9 000 kWh ciepła i SCOP 4,0; przeciętny 11 000 kWh i SCOP 3,5; ostry 13 000 kWh i SCOP 3,0. Ciepła woda (CWU): stałe 2 500 kWh ciepła rocznie przy współczynniku 2,7 (woda wymaga wyższej temperatury, więc pompa grzeje ją mniej sprawnie niż podłogówkę). Udział CWU w cieple to 16–22%. Wartości SCOP i zapotrzebowania to nasze założenia ilustracyjne, nie parametry konkretnego modelu.
| Wariant klimatyczny | Prąd na ogrzewanie | Prąd na CWU | Zużycie roczne | Średnio miesięcznie |
|---|---|---|---|---|
| Łagodny (SCOP 4,0) | 2 250 kWh | 926 kWh | 3 176 kWh | 265 kWh |
| Przeciętny (SCOP 3,5) | 3 143 kWh | 926 kWh | 4 069 kWh | 339 kWh |
| Ostry (SCOP 3,0) | 4 333 kWh | 926 kWh | 5 259 kWh | 438 kWh |
Źródło: obliczenie własne redakcji z 24 września 2026, wzór z załącznika III rozporządzenia 813/2013 (wersja skonsolidowana z 9 stycznia 2017). Wyniki zaokrąglono do 1 kWh. Średnia miesięczna to zużycie roczne podzielone przez 12.
Średnia miesięczna wygładza sezon. W praktyce zużycie skupia się w miesiącach grzewczych, mniej więcej od października do kwietnia, a latem spada do samej ciepłej wody. Latem, gdy pompa grzeje tylko wodę, zużywa około 77 kWh miesięcznie. W styczniu czy lutym pobór jest wielokrotnie wyższy od średniej. Zimowy rachunek i inne zarzuty wobec pomp sprawdzamy w tekście: ile kosztuje mroźna doba z pompą ciepła. Rachunek pójdzie więc w górę zimą i w dół latem, a średnia z tabeli mówi tylko, ile prądu przypada na przeciętny miesiąc w skali roku.
Rachunek za prąd: ile zapłacisz na taryfie G11 i G12w
Zużycie w kilowatogodzinach to jedno, złotówki na rachunku to drugie. Cena za kilowatogodzinę zależy od taryfy. Policzyliśmy pełną cenę brutto za kWh na dwóch taryfach Enei obowiązujących w 2026 roku: jednostrefowej G11, gdzie prąd kosztuje tyle samo całą dobę, i dwustrefowej G12w, w której energia w strefie pozaszczytowej (noce, weekendy) jest tańsza. Ceny sprzedaży i stawki dystrybucji pochodzą z zestawienia cen redakcji, a ich podstawą są taryfy zatwierdzone przez Prezesa URE.
Na cenę za kWh składają się: energia (sprzedaż), zmienna opłata dystrybucyjna oraz opłaty systemowe (OZE, kogeneracyjna, jakościowa) i akcyza. Po zsumowaniu i doliczeniu VAT wychodzi 0,97 zł/kWh na G11. Na G12w energia w szczycie kosztuje 1,19 zł/kWh, a poza szczytem 0,59 zł/kWh. Pompa pracuje głównie w nocy i w tańszych godzinach, więc przyjmujemy, że 60% jej prądu przypada na strefę pozaszczytową, a 40% na szczyt. Daje to średnio 0,83 zł/kWh. Ten podział to nasze założenie.
Dwustrefowa taryfa ma jednak wyższą opłatę stałą za dystrybucję: u Enei 32,26 zł miesięcznie wobec 12,80 zł na G11 (układ trójfazowy, stawki od 1 lutego 2026). To 234 zł więcej rocznie, niezależnie od zużycia. Od jakiego udziału zużycia w tańszych godzinach ta opłata się zwraca, liczymy w tekście o wyborze między taryfą G11 a G12w przy pompie ciepła. Poniższa tabela uwzględnia i tańszą energię, i wyższą opłatę stałą.
| Wariant | Zużycie roczne | Rachunek G11 | Rachunek G12w | Różnica na korzyść G12w |
|---|---|---|---|---|
| Łagodny | 3 176 kWh | 3 248 zł | 3 020 zł | 228 zł |
| Przeciętny | 4 069 kWh | 4 118 zł | 3 760 zł | 358 zł |
| Ostry | 5 259 kWh | 5 277 zł | 4 747 zł | 531 zł |
Źródła: obliczenie własne redakcji z 24 września 2026 na cenach Enei i Enea Operatora na 2026 (zestawienie cen redakcji, ceny zatwierdzone przez Prezesa URE decyzją z 17 grudnia 2025) oraz stawkach opłat systemowych i akcyzie według komunikatu Prezesa URE. Rachunek obejmuje energię, dystrybucję i opłatę stałą, pomija abonament sprzedawcy i opłatę mocową, bo są takie same na obu taryfach.
Dla domu w wariancie przeciętnym różnica między taryfą jednostrefową a dwustrefową wynosi 358 zł rocznie. Im więcej pompa zużywa, tym większa oszczędność: w wariancie ostrym rośnie do 531 zł, a w łagodnym spada do 228 zł. Wynik potwierdza kontrola na cenach Tauronu, gdzie pełna cena na G11 wychodzi praktycznie tak samo, około 0,97 zł/kWh. Rachunek za sam zakup i montaż pompy opisujemy osobno w tekście o tym, ile kosztuje pompa ciepła z montażem i dotacją.
Jak obniżyć rachunek za prąd z pompy ciepła
Największą dźwignią jest temperatura zasilania. Im niższą temperaturę wody wymaga instalacja, tym wyższy SCOP i niższy rachunek. Ogrzewanie podłogowe pracuje przy niższej temperaturze niż stare grzejniki, więc pompa zużywa przy nim mniej prądu. Zanim wymienisz źródło ciepła, sprawdź, jakiej temperatury wody wymagają Twoje grzejniki.
Druga dźwignia to taryfa. Jeśli pompa zużywa dużo i większość pracy przypada na noce i weekendy, dwustrefowa G12w obniży rachunek o kilkaset złotych rocznie. Trzecia to izolacja: mniejsze zapotrzebowanie na ciepło wprost przekłada się na mniej kilowatogodzin. Czwarta to dobór urządzenia do domu — różne typy pomp mają różną sprawność w polskim klimacie, o czym piszemy w przeglądzie rodzajów pomp ciepła. Ile prądu pobiera ogrzewanie samą klimatyzacją, liczymy w tekście o kosztach ogrzewania multisplitem. Piąta to własna fotowoltaika: część prądu, który zużywa pompa, może pochodzić z dachu, co obniża jego efektywny koszt, zwłaszcza gdy energię zużywasz na bieżąco.
Czego nasze wyliczenie nie obejmuje
Wyliczenie pokazuje zależność, nie rachunek konkretnego domu. Nie uwzględnia pracy grzałki wspomagającej w największe mrozy ani energii na rozmrażanie parownika w pompach powietrznych. W niemieckim monitoringu Instytutu Fraunhofera ISE z pierwszych dwóch tygodni lutego 2021 r. średnia temperatura powietrza podczas pracy pomp powietrze-woda wyniosła −3,6°C, a grzałka pracowała w pięciu instalacjach. Według polskiego omówienia PORT PC badanych instalacji było 20 (sprawdzono 28 września 2026). To pokazuje, że grzałka nie jest regułą, ale w konkretnym domu może podnieść zużycie. Grzałka pracuje częściej, gdy pompa ma za małą moc względem domu; skutki złego doboru mocy pompy ciepła opisujemy osobno.
Nie znamy też rzeczywistego rozkładu zużycia miesiąc po miesiącu dla Twojego domu — zależy on od pogody i nastaw instalacji, więc podajemy średnią miesięczną i opis sezonu, a nie zmyśloną tabelę dwunastu miesięcy. Twoje realne zużycie odczytasz najlepiej z licznika i z danych własnej pompy. Zasady, według których liczymy, opisuje strona jak liczymy.
Najczęstsze pytania
Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę?
To zależy od pory roku. Z naszego wyliczenia dla domu 140 m² w wariancie przeciętnym wychodzi około 11 kWh na dobę średnio w skali roku (4 069 kWh podzielone przez 365 dni). Latem, gdy pompa grzeje tylko wodę, jest to około 2,5 kWh, a w mroźne dni stycznia wielokrotnie więcej. Średnia dobowa niewiele mówi o rachunku za zimowy miesiąc.
Ile prądu zużywa pompa ciepła do grzania wody?
Według naszego założenia podgrzanie ciepłej wody użytkowej dla gospodarstwa domowego pochłania około 926 kWh prądu rocznie, czyli mniej więcej 77 kWh miesięcznie. Woda wymaga wyższej temperatury niż ogrzewanie podłogowe, więc pompa grzeje ją z niższą sprawnością. Ten składnik zużycia jest przez cały rok podobny, także latem, gdy ogrzewanie domu jest wyłączone.
Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?
Zwykle z jednego z czterech powodów: wysoka temperatura wody w instalacji, słaba izolacja domu, mroźny klimat albo praca grzałki wspomagającej. Każdy z nich obniża sezonową sprawność SCOP albo podnosi zapotrzebowanie na ciepło. Pompa dobrana do domu o dobrej izolacji i zasilająca ogrzewanie podłogowe zużywa wyraźnie mniej niż taka sama pompa w domu z grzejnikami wysokotemperaturowymi.
Jaka taryfa prądu jest najlepsza do pompy ciepła?
Dla większości domów z pompą ciepła opłaca się taryfa dwustrefowa, na przykład G12w, bo pompa dużą część pracy wykonuje nocą i w weekendy, gdy energia jest tańsza. Ma to jednak sens dopiero, gdy zużycie jest odpowiednio duże — dwustrefowa taryfa ma wyższą opłatę stałą, około 234 zł rocznie więcej u Enei. Przy niskim zużyciu wyższa opłata stała potrafi zjeść oszczędność na energii.
Źródła
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 813/2013, wersja skonsolidowana z 9 stycznia 2017 — definicja SCOP jako ilorazu rocznego zapotrzebowania na ciepło i rocznego zużycia energii (zał. III pkt 4 lit. e), z której wynika wzór E = Q ÷ SCOP; warunki klimatu umiarkowanego. Teksty skonsolidowane mają charakter informacyjny, a wiążące są akty opublikowane w Dzienniku Urzędowym. EUR-Lex, sprawdzono 24 września 2026.
- Urząd Regulacji Energetyki — komunikat Prezesa URE z 17 grudnia 2025 o zatwierdzeniu taryf na 2026 rok: stawki opłaty OZE (7,3 zł/MWh), kogeneracyjnej (3 zł/MWh) i mocowej oraz kontekst akcyzy; podstawa zatwierdzenia cen sprzedaży i stawek dystrybucji użytych w wyliczeniu. ure.gov.pl, sprawdzono 24 września 2026.
- D. Günther, J. Wapler, R. Langner, S. Helmling, M. Miara, Fraunhofer ISE, „Effizienzanalyse von Wärmepumpen im EFH-Bestand auf Basis von Feldtestdaten”, Chillventa eSpecial, 15 września 2020, projekt „WPsmart im Bestand” — 41 porównywanych instalacji (29 powietrznych, 12 gruntowych), pomiary od lipca 2018 do czerwca 2019 (s. 5), zależność rocznej efektywności od temperatury obiegu grzewczego (s. 35). ise.fraunhofer.de, sprawdzono 28 września 2026.
- M. Miara, Fraunhofer ISE, „Wärmepumpen in der Praxis (+ Best-Practice)”, prezentacja, Berlin, 29 września 2022 — pompy powietrze-woda w istniejących domach w Niemczech w pierwszych dwóch tygodniach lutego 2021: średnia temperatura powietrza podczas pracy −3,6 °C, praca grzałki w 5 instalacjach (s. 15). gebaeudeforum.de, sprawdzono 28 września 2026.
- Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), seria „Pompy ciepła w istniejących budynkach”, cz. 3 i cz. 4 (22 i 29 marca 2021) — polskie omówienie wyników badań monitoringowych Instytutu Fraunhofera ISE. portpc.pl, sprawdzono 28 września 2026.
- Enea i Enea Operator — ceny energii dla grup taryfowych G na 2026 (G11 całodobowa 0,498 zł/kWh netto; G12w szczyt 0,6518 i pozaszczyt 0,3465 zł/kWh netto) oraz stawki dystrybucji od 1 lutego 2026 (składnik zmienny i stały, układ trójfazowy), zatwierdzone decyzją Prezesa URE z 17 grudnia 2025. enea.pl, operator.enea.pl, dane zebrane 21 września 2026.
- TAURON Sprzedaż i TAURON Dystrybucja — kontrola porównawcza ceny energii w taryfie G11 (0,497 zł/kWh netto), na potrzeby sprawdzenia wyniku dla Enei. tauron.pl, tauron-dystrybucja.pl, dane zebrane 21 września 2026.
- Zdjęcie tytułowe: Fot. Pavel Danilyuk / Pexels.




