Podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze daje 70% kosztów kwalifikowanych netto. Przysługuje, gdy przeciętny miesięczny dochód na członka gospodarstwa nie przekracza 2 250 zł (3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym). Najwyższy poziom to 100% kosztów netto przy dochodzie do 1 300 zł (1 800 zł) albo przy prawie do zasiłku, ale tylko dla budynku powyżej 140 kWh/(m²·rok).
- Podwyższony poziom to 70% kosztów netto przy dochodzie do 2 250 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym do 3 150 zł.
- Najwyższy poziom to 100% kosztów netto przy dochodzie do 1 300 zł na osobę albo przy zasiłku, ale tylko dla budynku powyżej 140 kWh/(m²·rok).
- Zaświadczenie o dochodach z gminy nie może być wydane wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku.
- Limit dotacji na pompę powietrze/woda o podwyższonej klasie wynosi 24 640 zł na podwyższonym i 35 200 zł na najwyższym poziomie.
- Podstawowy poziom liczy się inaczej: to roczny dochód samego beneficjenta do 135 000 zł, a nie dochód na osobę.
Trzy poziomy dofinansowania w Czystym Powietrzu
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” dzieli beneficjentów na trzy grupy. Podział opisują ust. 8.1, 8.2 i 8.3 programu, a intensywność dofinansowania ust. 9.2.1: 40% na poziomie podstawowym, 70% na podwyższonym i 100% na najwyższym. Procent odnosi się do kosztów kwalifikowanych, które nie obejmują podatku VAT.
Opisujemy wersję programu obowiązującą od 20 lipca 2026 r. (PDF z 17 lipca 2026 r.). Na stronie dokumentów programowych sprawdziliśmy 30 października 2026 r., że jest to najnowszy dokument programu, a nowszej wersji nie opublikowano. Warunki i kwoty podajemy wyłącznie z dokumentów programu, z numerem ustępu. Całą ścieżkę od audytu do wypłaty opisujemy w tekście Czyste Powietrze: dofinansowanie krok po kroku.
Najważniejsza różnica dotyczy sposobu liczenia dochodu. Na poziomie podstawowym program bierze pod uwagę roczny dochód samego beneficjenta (ust. 8.1 pkt 2). Przypis 19 wyjaśnia, że liczy się tylko dochód beneficjenta, a nie dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Na poziomach wyższych program używa przeciętnego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa, wskazanego w zaświadczeniu z gminy (ust. 8.2 pkt 2 i 8.3 pkt 2). Dlatego tych progów nie da się porównać wprost: pierwszy jest kwotą roczną dla jednej osoby, a pozostałe to kwoty miesięczne na osobę.
Podwyższony poziom dofinansowania: kto się kwalifikuje
Ust. 8.2 programu wymienia warunki, które beneficjent musi spełnić łącznie. Osoba fizyczna ma być właścicielem albo współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Musi nim być od co najmniej 3 lat do dnia złożenia wniosku. Program przewiduje wyjątki: przy nabyciu w drodze spadku albo zasiedzenia minimalny okres nie obowiązuje, a przy nabyciu udziału nie mniejszego niż 50% w drodze sprzedaży, darowizny od wstępnych lub umowy o dożywocie skraca się do 1 roku.
Warunek dochodowy zapisano w ust. 8.2 pkt 2. Przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, wskazany w zaświadczeniu wydawanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, nie może przekraczać 2 250 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Zaświadczenie wydaje się zgodnie z art. 411 ust. 10g Prawa ochrony środowiska. Przypis 27 pozwala wójtowi upoważnić do tego zastępcę, pracownika urzędu gminy albo kierownika ośrodka pomocy społecznej.
Program dodaje regułę dla małżonków. Osoba, która pozostaje w związku małżeńskim, nie może prowadzić jednoosobowego gospodarstwa domowego, co ma potwierdzać zaświadczenie. W rozumieniu programu pozostawanie w związku małżeńskim bez prawomocnie orzeczonej separacji oznacza zawsze prowadzenie wspólnego gospodarstwa przez małżonków. Małżonkowie nie mogą więc rozdzielić gospodarstw, żeby skorzystać z progu 3 150 zł.
Są jeszcze dwa warunki. Beneficjent nie może być beneficjentem żadnego poziomu programu w związku z przedsięwzięciem w innym budynku lub lokalu (ust. 8.2 pkt 3; dotyczy umów zawartych na podstawie wniosków złożonych od 22 kwietnia 2024 r.). Jeśli on lub jego małżonek prowadzi działalność gospodarczą, jej roczny przychód nie może przekroczyć czterdziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku (ust. 8.2 pkt 4). Według przypisu 28 działalność gospodarcza obejmuje także działalność nieewidencjonowaną, na przykład najem i najem okazjonalny.
Najwyższy poziom dofinansowania: dochód albo zasiłek i stan budynku
Najwyższy poziom ma dwa niezależne wymogi: jeden dotyczy osoby, drugi budynku. Wymóg dotyczący budynku zapisano w ust. 8.3 pkt 1. Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania musi wynosić powyżej 140 kWh/(m²·rok). Przypis 32 mówi, że wskaźnik określa dokument podsumowujący audyt energetyczny. Ust. 8.2, czyli podwyższony poziom, takiego warunku wobec budynku nie stawia.
Wymóg dotyczący osoby można spełnić na dwa sposoby (ust. 8.3 pkt 2). Pierwszy to przeciętny miesięczny dochód na członka gospodarstwa nie wyższy niż 1 300 zł w gospodarstwie wieloosobowym albo 1 800 zł w jednoosobowym, z taką samą regułą dla małżonków jak na poziomie podwyższonym. Drugi to ustalone prawo do zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Potwierdza je zaświadczenie wydane na wniosek beneficjenta przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zaświadczenie wskazuje rodzaj zasiłku i okres, na który go przyznano.
Zasiłek ma warunek czasowy. Musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Przy działalności gospodarczej obowiązuje limit przychodu równy dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia (ust. 8.3 pkt 4). Program zastrzega, że tego warunku nie bada się, gdy beneficjent przedstawia zaświadczenie o prawie do jednego z wymienionych zasiłków.
Tabela progów dochodowych Czyste Powietrze od 20 lipca 2026
Poniższa tabela zbiera progi wszystkich trzech poziomów w brzmieniu programu obowiązującego od 20 lipca 2026 r. Kwoty przepisaliśmy z ust. 8.1–8.3 i 9.2.1, a dokument sprawdziliśmy 30 października 2026 r.
| Poziom | Dofinansowanie (% kosztów kwalifikowanych) | Próg: gospodarstwo wieloosobowe | Próg: gospodarstwo jednoosobowe | Obowiązuje od | Podstawa w programie |
|---|---|---|---|---|---|
| Podstawowy | 40% | 135 000 zł rocznie (dochód beneficjenta) | 135 000 zł rocznie (dochód beneficjenta) | 20 lipca 2026 | ust. 8.1 pkt 2, przypis 19 |
| Podwyższony | 70% | 2 250 zł miesięcznie na osobę | 3 150 zł miesięcznie | 20 lipca 2026 | ust. 8.2 pkt 2 |
| Najwyższy | 100% | 1 300 zł miesięcznie na osobę | 1 800 zł miesięcznie | 20 lipca 2026 | ust. 8.3 pkt 2 |
Źródło: program priorytetowy „Czyste Powietrze” obowiązujący od 20 lipca 2026 r., ust. 8.1 pkt 2, 8.2 pkt 2, 8.3 pkt 2 i 9.2.1; sprawdzono 30 października 2026 r. Na poziomie podstawowym próg jest kwotą roczną dochodu samego beneficjenta, na pozostałych przeciętnym dochodem miesięcznym na członka gospodarstwa wg zaświadczenia z gminy.
Sam próg dochodowy nie wystarcza. Druga tabela zestawia dokumenty i dodatkowe warunki, które program wiąże z każdym poziomem.
| Poziom | Dokument potwierdzający dochód | Dodatkowy warunek | Limit przychodu z działalności gospodarczej |
|---|---|---|---|
| Podstawowy | Zeznanie podatkowe (podstawa obliczenia podatku) albo inne dokumenty wymienione w ust. 8.1 pkt 2 | Brak warunku dotyczącego wskaźnika zapotrzebowania na energię | Ust. 8.1 nie zawiera takiego limitu |
| Podwyższony | Zaświadczenie z gminy o przeciętnym miesięcznym dochodzie na członka gospodarstwa | Małżonek nie prowadzi jednoosobowego gospodarstwa | Czterdziestokrotność minimalnego wynagrodzenia (ust. 8.2 pkt 4) |
| Najwyższy | Zaświadczenie o dochodzie albo o prawie do zasiłku | Budynek powyżej 140 kWh/(m²·rok); zasiłek w każdym z 6 miesięcy | Dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia; niebadany przy zasiłku (ust. 8.3 pkt 4) |
Źródło: program priorytetowy „Czyste Powietrze” obowiązujący od 20 lipca 2026 r., ust. 8.1–8.3; sprawdzono 30 października 2026 r. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, od którego liczy się limit, ustala rozporządzenie Rady Ministrów obowiązujące w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku.
Zaświadczenie o dochodach, działalność gospodarcza i prefinansowanie
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem, w wersji dla programu obowiązującego od 20 lipca 2026 r., wymaga zaświadczenia o dochodach od osób starających się o podwyższony i najwyższy poziom (pole F.2). Na poziomie najwyższym zamiast zaświadczenia o dochodach można dołączyć zaświadczenie potwierdzające prawo do zasiłku.
Termin wydania zaświadczenia opisuje pole F.2.2 (s. 33 instrukcji): data wydania nie może być wcześniejsza niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, a zaświadczenie ma być wydane najpóźniej w dniu złożenia wniosku. Zamawiaj je więc z uwzględnieniem terminu złożenia wniosku. Jeśli wniosek składasz później niż 3 miesiące po wydaniu dokumentu, instrukcja nie dopuszcza takiego zaświadczenia.
Poziom podstawowy opiera się na innym dokumencie. Pole B.1.31 (s. 17 instrukcji) każe wpisać jako dochód roczny kwotę z pozycji „Podstawa obliczenia podatku” z ostatnio złożonego zeznania PIT. Instrukcja podaje przykład: wnioskodawca składa wniosek w kwietniu 2026 r. i do tego czasu nie rozliczył podatku za 2025 rok, więc podaje dochód za 2024 rok. W razie wspólnego rozliczenia w pozycji „Podstawa obliczenia podatku” jest już uwzględniona połowa dochodu.
Osobny rachunek dotyczy działalności gospodarczej. Limit przychodu odnosi się do roku kalendarzowego, za który ustalono dochód wskazany w zaświadczeniu. Instrukcja (s. 15–16) pokazuje przykładowe kwoty liczone od minimalnego wynagrodzenia z rozporządzenia dotyczącego 2025 r., choć mówi o wnioskach składanych w 2026 r. Dlatego tych kwot nie przepisujemy. Program wymaga stawki obowiązującej w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku, więc przed złożeniem wniosku sprawdź ją w rozporządzeniu Rady Ministrów. Mnożnik to 40 na poziomie podwyższonym i 12 na najwyższym.
Poziomy wyższe mają jedną przewagę poza wysokością dotacji. Ust. 9.1 pkt 3 programu przewiduje dotację z prefinansowaniem, dostępną tylko na poziomie podwyższonym i najwyższym. Przypis 39 zastrzega, że prefinansowanie jest dostępne wyłącznie w ramach usług świadczonych przez operatorów programu.
Tabela dofinansowania: ile dostaniesz na podwyższonym i najwyższym poziomie
Dotację liczy się dwuetapowo. Najpierw procent z ust. 9.2.1 stosuje się do kosztu kwalifikowanego netto, a potem wynik porównuje z limitem kwotowym dla danej pozycji z Załącznika nr 2. Dotacją jest mniejsza z tych dwóch wartości. Limity rosną razem z poziomem: dla pozycji z poniższej tabeli limit na poziomie podwyższonym jest o około 75% wyższy niż na podstawowym, a na najwyższym 2,5 raza wyższy.
| Pozycja (Załącznik nr 2) | Podstawowy, 40% (zł) | Podwyższony, 70% (zł) | Najwyższy, 100% (zł) |
|---|---|---|---|
| Pompa powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności (Tabela 2, poz. 2) | 14 080 | 24 640 | 35 200 |
| Pompa powietrze/powietrze (Tabela 2, poz. 3) | 4 480 | 7 840 | 11 200 |
| Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności (Tabela 2, poz. 4) | 18 000 | 31 500 | 45 000 |
| Audyt energetyczny z dokumentem podsumowującym (Tabela 1, poz. 1) | 480 | 840 | 1 200 |
| Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, za zestaw (Tabela 3, poz. 7) | 6 680 | 11 690 | 16 700 |
| Ocieplenie ścian, zł za m² (Tabela 3, poz. 3) | 110 | 193 | 275 |
| Stolarka okienna, zł za m² (Tabela 3, poz. 4) | 528 | 924 | 1 320 |
Źródło: program Czyste Powietrze obowiązujący od 20 lipca 2026 r., Załącznik nr 2, Tabele 1–3; kwoty sprawdzone 2 października 2026 r. (stolarka okienna: 27 października 2026 r.). To kwoty maksymalne. VAT jest kosztem niekwalifikowanym (ust. 9.2.1).
Z tabeli wynika zależność dla pompy powietrze/woda. Limit podstawowego poziomu, 14 080 zł, podzielony przez 40% daje 35 200 zł. Limit podwyższonego, 24 640 zł, podzielony przez 70% także daje 35 200 zł, a najwyższego, 35 200 zł, przez 100% tyle samo. Na każdym poziomie limit zaczyna więc ograniczać dotację dopiero przy koszcie kwalifikowanym netto powyżej 35 200 zł. Poniżej tej kwoty o dotacji decyduje procent, więc poziom wyższy daje proporcjonalnie więcej.
Przy koszcie kwalifikowanym pompy powietrze/woda 30 000 zł netto dotacja wynosi 12 000 zł (podstawowy), 21 000 zł (podwyższony) i 30 000 zł (najwyższy). Przy 40 000 zł netto limity obcinają ją do 14 080 zł, 24 640 zł i 35 200 zł.
Kwoty 30 000 zł i 40 000 zł są założeniami przykładu, a nie cenami rynkowymi. Koszt całkowity brutto liczymy ze stawką VAT 8%, zakładając dostawę pompy z montażem w domu jednorodzinnym. Jeśli instalator dostarcza urządzenie z montażem w domu jednorodzinnym do 300 m², stawka VAT wynosi 8% (art. 41 ust. 12–12c ustawy o VAT) – przy tej samej cenie netto zapłacisz wtedy mniej, a dotacja liczona od kwoty netto się nie zmienia. Metodę liczenia opisujemy na stronie Jak liczymy.
| Poziom | Koszt kwalifikowany netto (zł) | Koszt całkowity brutto, VAT 8% (zł) | Dotacja (zł) | Koszt po dotacji (zł) |
|---|---|---|---|---|
| Podstawowy, 40% | 30 000 | 32 400 | 12 000 | 20 400 |
| Podwyższony, 70% | 30 000 | 32 400 | 21 000 | 11 400 |
| Najwyższy, 100% | 30 000 | 32 400 | 30 000 | 2 400 |
| Podstawowy, 40% | 40 000 | 43 200 | 14 080 | 29 120 |
| Podwyższony, 70% | 40 000 | 43 200 | 24 640 | 18 560 |
| Najwyższy, 100% | 40 000 | 43 200 | 35 200 | 8 000 |
Źródło: obliczenia redakcji według ust. 9.2.1 programu i limitów z Załącznika nr 2, Tabela 2, poz. 2; wartości ilustracyjne. Do kosztu kwalifikowanego nie wchodzi VAT, więc w wariancie 100% dopłacasz co najmniej podatek. Przy 30 000 zł netto zostaje 2 400 zł, czyli VAT 8%. Przy 40 000 zł netto zostaje 8 000 zł: 3 200 zł VAT i 4 800 zł ponad limit.
Koszt kwalifikowany pompy obejmuje według Załącznika nr 2 (Tabela 2, poz. 2) zakup i montaż pompy z osprzętem, regulatorem temperatury, zbiornikiem akumulacyjnym lub buforowym oraz zbiornikiem c.w.u. z osprzętem. Według Załącznika nr 2 (Tabela 2, poz. 2) pompa musi być wpisana na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) w dniu wystawienia faktury. Sprawdzanie listy opisujemy w tekście jak sprawdzić pompę ciepła na liście ZUM. Szerzej o kwotach dla pomp piszemy w tekście dofinansowanie do pompy ciepła. O łączeniu dotacji z ulgą podatkową przeczytasz w tekście ulga termomodernizacyjna: jakie faktury i dokumenty.
Kiedy wyższy poziom dofinansowania się nie sprawdza
Pierwsze ograniczenie to sam próg. Zaświadczenie wskazuje przeciętny dochód na członka gospodarstwa, a program stawia warunek „nie przekracza kwoty”. Dochód wyższy od 2 250 zł (w gospodarstwie jednoosobowym od 3 150 zł) wyklucza poziom podwyższony. Dochód wyższy od 1 300 zł (1 800 zł) wyklucza najwyższy, chyba że beneficjent ma udokumentowane prawo do zasiłku. Instrukcja do wniosku przewiduje osobne pole (B.1.20) dla wnioskodawcy, którego dochód przekracza te kwoty albo który nie ma zaświadczenia o dochodach.
Drugie ograniczenie dotyczy budynku. Dom o wskaźniku zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania nieprzekraczającym 140 kWh/(m²·rok) nie kwalifikuje się do najwyższego poziomu, nawet jeśli dochód jest bardzo niski. Wskaźnik pochodzi z audytu, więc o poziomie dofinansowania rozstrzyga w praktyce wynik audytu, a nie wiek domu.
Trzecie ograniczenie to zasada jednego budynku. Osoba, która dostała dofinansowanie dowolnego poziomu na przedsięwzięcie w innym budynku lub lokalu, nie spełnia warunku z pkt 3 w ust. 8.1–8.3 (dotyczy umów z wniosków złożonych od 22 kwietnia 2024 r.). Czwarte dotyczy działalności gospodarczej. Przekroczenie czterdziestokrotności albo dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia, liczone dla każdej działalności osobno (ust. 8.2 pkt 4 i 8.3 pkt 4), odbiera prawo do poziomu podwyższonego albo najwyższego. Do działalności gospodarczej zalicza się także najem.
Po piąte, 100% nie oznacza zerowego kosztu. Program liczy intensywność od kosztów kwalifikowanych bez VAT, a dotację ogranicza limit kwotowy. W naszym przykładzie dla pompy za 40 000 zł netto na najwyższym poziomie zostaje do zapłaty 8 000 zł. Wreszcie prefinansowanie jest dostępne tylko w usługach operatorów programu, więc nie każdy beneficjent poziomu wyższego z niego skorzysta.
Najczęstsze pytania
Czy 100 procent dofinansowania z Czystego Powietrza oznacza, że nic nie dopłacę?
Nie. Najwyższy poziom to 100% kosztów kwalifikowanych, a te nie obejmują VAT (ust. 9.2.1 programu). Dotację ogranicza też limit kwotowy każdej pozycji, na przykład 35 200 zł dla pompy powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności. Dopłacisz więc co najmniej podatek VAT, a przy droższej instalacji także część ponad limit.
Ile wynosi dofinansowanie do pompy ciepła na podwyższonym poziomie?
Dotacja to 70% kosztu kwalifikowanego netto, nie więcej niż limit z Załącznika nr 2: 24 640 zł dla pompy powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności, 7 840 zł dla powietrze/powietrze i 31 500 zł dla gruntowej. Pompa musi być wpisana na listę ZUM w dniu wystawienia faktury (Załącznik nr 2, Tabela 2, poz. 2).
Jak liczy się limit przychodu, gdy prowadzę działalność lub wynajmuję mieszkanie?
Program liczy też przychód z działalności gospodarczej, w tym z najmu i najmu okazjonalnego (przypis 28). Roczny przychód z każdej działalności za rok z zaświadczenia nie może przekroczyć czterdziestokrotności minimalnego wynagrodzenia na poziomie podwyższonym i dwunastokrotności na najwyższym. Przy zasiłku limitu dla najwyższego poziomu nie bada się.
Czy na wyższych poziomach dofinansowania dostanę pieniądze, zanim zapłacę wykonawcy?
Tak, ale nie u każdego. Dotacja z prefinansowaniem jest dostępna tylko na poziomie podwyższonym i najwyższym (ust. 9.1 pkt 3 programu), i to wyłącznie w ramach usług świadczonych przez operatorów programu (przypis 39). Na poziomie podstawowym ta forma dofinansowania nie jest dostępna.
Źródła
- NFOŚiGW, program priorytetowy „Czyste Powietrze”, wersja obowiązująca od 20 lipca 2026 r. (PDF z 17 lipca 2026 r.) — ust. 8.1–8.3 (beneficjenci i progi), ust. 9.1 pkt 3 (prefinansowanie), ust. 9.2.1 (intensywność, VAT), przypisy 19, 27, 28, 32, 39. czystepowietrze.gov.pl, sprawdzono 30 października 2026 (najnowszy dokument programu: nabór od 20 lipca 2026 r.).
- NFOŚiGW, Załącznik nr 2 do programu „Czyste Powietrze” (koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania), od 20 lipca 2026 r. — Tabela 1 poz. 1, Tabela 2 poz. 2–4, Tabela 3 poz. 3, 4 i 7. czystepowietrze.gov.pl, kwoty sprawdzone 2 października 2026 (stolarka okienna: 27 października 2026).
- NFOŚiGW, Instrukcja wypełniania i składania wniosku o dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem, wersja dla programu obowiązującego od 20 lipca 2026 r. — pola B.1.20, B.1.31, F.2, F.2.2 oraz przykłady limitów przychodu z działalności (s. 15–17, 33). czystepowietrze.gov.pl, sprawdzono 30 października 2026.
- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 1263 — stawka 8% dla dostawy z montażem w domu jednorodzinnym do 300 m² (art. 41 ust. 12–12c). ISAP, sprawdzono 6 października 2026.
- Zdjęcie tytułowe: obraz wygenerowany przez AI (Nano Banana), ilustracyjny.




