Instalacja fotowoltaiczna 10 kW z montażem kosztuje według szacunków trzech firm 38 000–52 000 zł brutto. Sam zestaw do samodzielnego montażu kupisz w sklepach internetowych za 13 290–23 975,50 zł brutto. W Poznaniu taka instalacja wyprodukuje według PVGIS około 10 550 kWh rocznie, czyli o 59% więcej, niż zużywa nasz dom modelowy A (140 m², 4 osoby, pompa ciepła).
- Trzy firmy instalacyjne szacują cenę instalacji 10 kWp pod klucz na 38 000–52 000 zł brutto, czyli 3 800–5 200 zł za 1 kWp.
- Zestawy 10 kWp bez montażu kosztują w sześciu ofertach ze sklepów 13 290–23 975,50 zł brutto, a mediana wynosi 16 690 zł.
- Instalacja 10 kWp wyprodukuje w Poznaniu około 10 550 kWh rocznie, z czego 49% między majem a sierpniem.
- Moc 10 kWp wynika z naszej reguły doboru dopiero przy rocznym zużyciu 10 550–11 077 kWh, o 59–67% większym niż w Domu A.
Instalacja fotowoltaiczna 10 kW: cena z montażem według firm
Ceny instalacji pod klucz zebraliśmy 22 i 26 października 2026 ze stron trzech firm instalacyjnych. Każda z nich podaje widełki w artykule na swoim blogu albo na stronie ofertowej. To szacunki firm, a nie cenniki ani oferty z ceną całkowitą, więc pewność danych jest niska. Zestawienie dotyczy instalacji na dachu domu jednorodzinnego, bez magazynu energii.
| Firma | Data źródła | Cena pod klucz, w źródłach jako brutto (zł) | Cena za 1 kWp (zł) | Stawka VAT w źródle |
|---|---|---|---|---|
| Firma 1 | artykuł z 13 maja 2026 | 40 000–48 000 | 4 000–4 800 | niepodana |
| Firma 2 | artykuł z 6 lipca 2026 | 38 000–45 000 | 3 800–4 500 | niepodana |
| Firma 3 | strona bez daty publikacji, tabela cen „czerwiec 2026” | 38 000–52 000 | 3 800–5 200 | 8% (według strony, dla osób fizycznych) |
| Zestawienie | 3 firmy | 38 000–52 000 | 3 800–5 200 |
Źródło: zestawienie cen redakcji z 26 października 2026 – szacunki firm instalacyjnych z ich stron (dominion-pv.pl, centrumrealizacji.pl, zenergy.com.pl), nie cenniki. Kolejność firm w tabeli odpowiada kolejności domen. Cena za 1 kWp to cena instalacji podzielona przez 10 kWp.
Według firm cena obejmuje panele, falownik, konstrukcję i montaż. Jedna z firm wlicza też okablowanie, projekt, zgłoszenie do operatora sieci i uruchomienie, a w opisie zakresu wymienia inwerter hybrydowy. Inna ogranicza cenę do dachu skośnego. Zakresy nie są więc identyczne. Różnica między najniższą a najwyższą granicą widełek wynosi 14 000 zł.
Dwie z trzech firm nie podają stawki VAT. Trzecia podaje 8% dla osób fizycznych. Dlatego nie przeliczamy kwot między netto a brutto. Jeśli instalator dostarcza urządzenie z montażem w domu jednorodzinnym do 300 m², stawka VAT wynosi 8% (art. 41 ust. 12–12c ustawy o VAT) – przy tej samej cenie netto zapłacisz wtedy mniej.
Dla porównania: instalację 6 kWp wycenia w naszym zestawieniu jedna firma na 24 000–30 000 zł, czyli 4 000–5 000 zł za 1 kWp. Cena za 1 kWp jest więc w obu przypadkach zbliżona. Okresu zwrotu dla 10 kWp tu nie liczymy. Wyliczenie dla instalacji 6 kWp w Domu A, razem z ceną progową, znajdziesz w tekście ile kosztuje fotowoltaika i kiedy się zwraca.
Zestawy fotowoltaiczne 10 kW ze sklepów: oferta po ofercie
Drugi sposób to zakup zestawu w sklepie internetowym i osobne zamówienie montażu. Sklepy sprzedają zestawy do samodzielnego montażu, bez magazynu energii. Sprawdziliśmy 26 października 2026 oferty o mocy 9,5–10,5 kWp. Wybieraliśmy te z ceną brutto przy przycisku zakupu, dostępne od ręki i z podanym na stronie składem. Znaleźliśmy 6 ofert z 4 sklepów.
| Nr | Sklep | Moduły | Falownik | Konstrukcja | Cena brutto (zł) | Cena za 1 kWp (zł) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | sklep 1 | 20 × 500 W, JA Solar bifacial | FoxESS T10-G3 | brak | 13 290,00 | 1 329 |
| 2 | sklep 2 | 20 × 500 W, JA Solar bifacial | FoxESS T10-G3 | dachówka ceramiczna | 16 490,00 | 1 649 |
| 3 | sklep 2 | 20 × 500 W, JA Solar bifacial | FoxESS T10-G3 | dach płaski | 16 890,00 | 1 689 |
| 4 | sklep 3 | 20 × 500 W, JA Solar JAM66S30-500 | FoxESS T10-G3 | dachówka | 16 249,00 | 1 625 |
| 5 | sklep 3 | 20 × 500 Wp, JA Solar | FoxESS T10-G3 | grunt, dwupodporowa | 18 300,00 | 1 830 |
| 6 | sklep 4 | 18 × 550 Wp, SOMI (9,9 kWp) | Deye SUN-10K-SG05LP3-EU, hybrydowy | blacha trapezowa | 23 975,50 | 2 422 |
| Zestawienie | 6 ofert | mediana 16 690 | 1 329–2 422 |
Źródło: zestawienie cen redakcji z 26 października 2026 – 6 ofert z 4 sklepów w kolejności: 1 – oze-fotowoltaika.pl, 2 – fc-system.pl, 3 – sklep.logisticspack.pl, 4 – allegro.pl. Ceny brutto z VAT 23%. Cena za 1 kWp to cena zestawu podzielona przez jego moc. Oferty 1–3 pochodzą od dwóch firm spod jednego adresu.
Zestawy różnią się konstrukcją i typem falownika, więc cen nie da się porównać wprost. Najtańsza oferta nie zawiera konstrukcji. Najdroższa ma 18 modułów o mocy 550 Wp, czyli 9,9 kWp, oraz falownik hybrydowy, który pozwala później dołączyć magazyn energii. Pięć pozostałych zestawów ma po 20 modułów o mocy 500 W i falownik T10-G3.
Trzy z sześciu ofert pochodzą od dwóch firm spod jednego adresu i zawierają ten sam zestaw modułów i falownika. Mediana opiera się więc na mniejszej liczbie niezależnych cen, niż wynika z liczby ofert. W jednym sklepie zestaw z konstrukcją gruntową kosztuje 18 300 zł, a z konstrukcją na dachówkę 16 249 zł, czyli o 2 051 zł mniej. W obu zestawach są moduły 500 W i falownik T10-G3.
Zestaw kupiony w sklepie bez montażu to sama sprzedaż towaru, więc ceny zawierają VAT 23%. Nie odejmujemy tych cen od cen firm, żeby wyliczyć koszt montażu. Zakres jest inny: firmy liczą w cenie pod klucz m.in. konstrukcję i montaż, jedna także zgłoszenie do operatora, a jedna z ofert sklepowych nie zawiera nawet konstrukcji.
Nasze wyliczenie: roczna produkcja instalacji 10 kWp
Uzysk z 1 kWp liczymy w PVGIS, narzędziu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej. Przyjęliśmy Poznań (52,406° N, 16,925° E), moduły krzemowe na stelażu, nachylenie 35°, orientację na południe i straty systemu 14% (wartość domyślna PVGIS). Odczytaliśmy to 19 października 2026, z baz PVGIS-SARAH3 i ERA5 z lat 2005–2023. PVGIS podaje 1 055 kWh z 1 kWp rocznie. Odchylenie standardowe między latami wynosi 52 kWh na 1 kWp. To wartość modelowa, a nie pomiar z konkretnego dachu. Założenia domu modelowego opisujemy na stronie Jak liczymy.
Instalacja 10 kWp daje w Poznaniu 10 × 1 055 = 10 550 kWh rocznie. Odchylenie między latami to około 520 kWh. Wartość ilustracyjna.
Produkcja jest bardzo nierówna w ciągu roku. Poniższa tabela pokazuje uzysk miesięczny z PVGIS i produkcję instalacji 10 kWp.
| Miesiąc | Uzysk z 1 kWp (kWh) | Produkcja 10 kWp (kWh) | Średnio na dobę, 10 kWp (kWh) |
|---|---|---|---|
| styczeń | 33,01 | 330 | 10,6 |
| luty | 51,69 | 517 | 18,5 |
| marzec | 90,76 | 908 | 29,3 |
| kwiecień | 123,66 | 1 237 | 41,2 |
| maj | 131,56 | 1 316 | 42,4 |
| czerwiec | 131,66 | 1 317 | 43,9 |
| lipiec | 131,72 | 1 317 | 42,5 |
| sierpień | 123,16 | 1 232 | 39,7 |
| wrzesień | 104,70 | 1 047 | 34,9 |
| październik | 71,01 | 710 | 22,9 |
| listopad | 36,55 | 366 | 12,2 |
| grudzień | 25,93 | 259 | 8,4 |
Źródło: PVGIS (JRC, Komisja Europejska), PVcalc v5_3, Poznań, moduły krystaliczne na stelażu, nachylenie 35°, południe, straty systemu 14%; odczyt z 19 października 2026. Produkcja miesięczna to uzysk × 10, zaokrąglona do pełnych kWh. Średnia doba to produkcja miesięczna podzielona przez liczbę dni miesiąca.
Od maja do sierpnia powstaje około 5 180 kWh, czyli 49% produkcji rocznej. Od grudnia do lutego instalacja daje 1 106 kWh, czyli 10,5%. Zimą produkcja jest więc kilka razy mniejsza niż latem, a zużycie prądu jest wtedy największe, zwłaszcza w domu z pompą ciepła. Jak rośnie zużycie prądu w takim domu, opisujemy w tekście ile prądu zużywa pompa ciepła.
Wynik zależy od orientacji dachu. Przy tych samych parametrach PVGIS podaje dla dachu wschodniego 838 kWh z 1 kWp, a dla zachodniego 817 kWh (odczyt z 25 października 2026). Instalacja 10 kWp podzielona po połowie między obie połacie dałaby około 8 280 kWh rocznie, czyli 78% wyniku dla dachu południowego. PVGIS uwzględnia horyzont wynikający z ukształtowania terenu, ale nie zna drzew, kominów ani sąsiednich budynków. Zacienienie konkretnej działki trzeba ocenić osobno.
Część produkcji zużyjesz na miejscu, a resztę oddasz do sieci. Autokonsumpcja, czyli udział produkcji zużytej na miejscu, jest w naszych wyliczeniach zmienną, a nie założeniem. Liczymy trzy warianty: 20%, 30% i 40%, bez magazynu. Jedyny punkt odniesienia ze źródłem pochodzi z Niemiec. Według EnergieAgentur.NRW dom o zużyciu 4 000 kWh rocznie z instalacją 4,5 kWp osiągał około 30% bez magazynu. Dane są sprzed 2016 r. i dotyczą domu bez pompy ciepła.
| Autokonsumpcja | Zużyte na miejscu (kWh) | Oddane do sieci (kWh) | Udział w zużyciu Domu A, 6 647 kWh (%) |
|---|---|---|---|
| 20% | 2 110 | 8 440 | 32 |
| 30% | 3 165 | 7 385 | 48 |
| 40% | 4 220 | 6 330 | 63 |
Wyliczenie redakcji, wartości ilustracyjne. Produkcja 10 550 kWh (10 × 1 055 kWh/kWp, PVGIS). Zużycie Domu A: 4 069 kWh na pompę ciepła i ciepłą wodę w wariancie przeciętnym oraz 2 578 kWh na urządzenia domowe (GUS, tablica 4, średnia dla wszystkich gospodarstw).
Przy autokonsumpcji 40% zużywasz na miejscu 4 220 kWh, co pokrywa 63% zużycia Domu A. Do sieci trafia wtedy 6 330 kWh, czyli tyle, ile produkuje instalacja 6,0 kWp. Energia oddana co do zasady nie daje gotówki. Trafia do depozytu prosumenckiego, a jego wartość jest zwiększana o współczynnik 1,23 (art. 4c ust. 4 ustawy o OZE). Depozyt wykorzystasz przez 12 miesięcy (ust. 5), a potem niewykorzystane środki są umarzane (ust. 6). Depozyt pokrywa tylko zakup energii od sprzedawcy (art. 4c ust. 2–3). Opłaty dystrybucyjne zależne od ilości pobranej energii płacisz w całości (art. 4 ust. 4a–4c). To nasz odczyt brzmienia przepisów, a nie wykładnia urzędu ani sądu.
W tym tekście nie przeliczamy energii oddanej na złotówki, więc nie rozstrzygamy, czy depozyt zostanie wykorzystany. Zwrot niewykorzystanej nadwyżki gotówką jest możliwy, ale ograniczony do 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu przy cenie RCE i do 20% przy RCEm (art. 4 ust. 11 pkt 2 i ust. 11a). Sposób rozliczania opisujemy w tekście rozliczanie fotowoltaiki w net-billingu. Korzystamy z brzmienia art. 4–4d według tekstu jednolitego z Dz.U. 2026 poz. 68. Późniejsze zmiany ustawy (poz. 516, 900 i 912) nie dotyczą tych artykułów; sprawdziliśmy to 19 października 2026.
Dla jakiego domu wystarcza fotowoltaika 10 kW
Moc instalacji dobieramy w naszych wyliczeniach według jednej reguły: roczne zużycie prądu dzielimy przez 1 055 kWh z 1 kWp i zaokrąglamy wynik w dół do 0,5 kWp. W dół, bo przy net-billingu energia oddana do sieci jest warta mniej niż zużyta na miejscu. Moc 10 kWp wychodzi z tej reguły przy rocznym zużyciu od 10 550 kWh (10 × 1 055) do 11 077 kWh. Przy 11 078 kWh reguła daje już 10,5 kWp.
| Wariant Domu A | Prąd na pompę ciepła i CWU (kWh) | Razem z urządzeniami domowymi (kWh) | Zużycie ÷ 1 055 | Moc po zaokrągleniu w dół (kWp) |
|---|---|---|---|---|
| łagodny | 3 176 | 5 754 | 5,45 | 5,0 |
| przeciętny | 4 069 | 6 647 | 6,30 | 6,0 |
| ostry | 5 259 | 7 837 | 7,43 | 7,0 |
| Moc 10 kWp | od 10 550 | 10,00 | 10,0 |
Wyliczenie redakcji, wartości ilustracyjne: dom modelowy A (140 m², 4 osoby, III strefa klimatyczna), wyniki z 24 września 2026 oraz 2 578 kWh na urządzenia domowe (GUS, tablica 4). Reguła doboru mocy – jak w tekście o opłacalności fotowoltaiki 6 kWp.
Nawet w ostrym wariancie Domu A, z zużyciem 7 837 kWh, reguła daje 7,0 kWp. Moc 10 kWp odpowiada zużyciu o 59–67% większemu niż w wariancie przeciętnym (6 647 kWh). Dla porównania GUS podaje dla roku 2024 średnie zużycie energii elektrycznej 2 578 kWh na gospodarstwo domowe, medianę 2 000 kWh i 9. decyl 4 608 kWh (tablica 4). To dane dla wszystkich gospodarstw, także mieszkań, więc nie są pomiarem dla domu jednorodzinnego. Zużycie potrzebne do 10 kWp jest 2,3 raza większe niż 9. decyl.
Wniosek jest prosty: jeśli Twoje roczne zużycie jest bliższe zużyciu Domu A niż 10 550 kWh, instalacja 10 kWp da nadwyżkę, którą net-billing wycenia niżej niż prąd zużyty na miejscu. Przed wyborem mocy sprawdź w rachunkach roczne zużycie i porównaj je z wynikiem naszej reguły. Pamiętaj, że to reguła redakcji, a nie przepis ani norma. Dopasowanie mocy do planów, takich jak wymiana ogrzewania na pompę ciepła, wymaga osobnego wyliczenia zużycia.
Co porównać, zanim wybierzesz ofertę
Zakres wyceny. Poproś każdego wykonawcę o wycenę z tym samym zakresem: moduły, falownik, konstrukcja, okablowanie, projekt, zgłoszenie do operatora, uruchomienie. Widełki firm z blogów nie rozstrzygają, co jest w cenie, a różnica między skrajnymi wartościami wynosi 14 000 zł.
Typ falownika. Jedna z firm wymienia w zakresie inwerter hybrydowy, a najdroższy zestaw ze sklepu ma falownik hybrydowy. Taki falownik pozwala później dołączyć magazyn energii. Zapytaj, czy falownik w ofercie jest sieciowy, czy hybrydowy, bo to zmienia cenę.
Konstrukcja i miejsce montażu. W sklepach zestawy mają konstrukcję na dachówkę, dach płaski, blachę trapezową albo grunt, a jedna z ofert nie ma konstrukcji wcale. W jednym sklepie wersja gruntowa kosztuje o 2 051 zł więcej niż wersja na dachówkę. Ceny firm dotyczą dachu, a cen montażu na gruncie nie zbieraliśmy.
Magazyn energii. Nie wchodzi w żadną z cen. Magazyn o pojemności 10 kWh kosztuje w naszym zestawieniu 5 190–20 230 zł brutto, a mediana wynosi 12 200 zł. Cena nie obejmuje falownika hybrydowego ani montażu. Opłacalność takiego magazynu liczymy w tekście ile kosztuje magazyn energii i kiedy się zwraca.
Pewność danych. Ceny firm to szacunki, a ceny zestawów pochodzą od czterech sklepów, z których trzy oferty wystawiły dwie firmy spod jednego adresu. Traktuj nasze zestawienia jako punkt odniesienia przy porównywaniu ofert, a nie jako cennik rynkowy. Przy zamówieniu zbierz co najmniej kilka ofert z jednakowym zakresem.
Najczęstsze pytania
Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika 10 kW dziennie?
PVGIS podaje sumy miesięczne, więc dobową produkcję liczymy jako średnią: suma miesięczna podzielona przez liczbę dni. Dla instalacji 10 kWp w Poznaniu wychodzi około 42,5 kWh na dobę w lipcu i 8,4 kWh w grudniu. W konkretny dzień wynik zależy od pogody. To wartości modelowe, a nie pomiar.
Czy fotowoltaika 10 kW na gruncie kosztuje tyle samo?
W jednym ze sklepów zestaw 10 kW z konstrukcją gruntową kosztuje 18 300 zł brutto, a zestaw z tymi samymi modułami i falownikiem, lecz z konstrukcją na dachówkę, 16 249 zł. Różnica wynosi 2 051 zł. Cen montażu na gruncie nie zbieraliśmy, a widełki firm dotyczą instalacji na dachu.
Ile kosztuje sam montaż fotowoltaiki 10 kW?
Osobnej stawki montażu nie mamy. Firmy podają cenę całej instalacji pod klucz: 38 000–52 000 zł brutto. Sklepy podają cenę samego zestawu: 13 290–23 975,50 zł brutto. Nie odejmujemy jednych kwot od drugich, bo zakres jest inny. Koszt montażu poznasz, prosząc wykonawcę o wycenę z rozbiciem na zestaw i robociznę.
Jaki magazyn energii dobrać do fotowoltaiki 10 kW?
Jedyną regułę ze źródła podaje EnergieAgentur.NRW (s. 5): 1 kWh pojemności użytecznej na 1 kWp, czyli 10 kWh dla instalacji 10 kWp. To dane niemieckie sprzed 2016 r., a nie wymóg. Magazyn 10 kWh kosztuje w naszym zestawieniu 5 190–20 230 zł brutto (mediana 12 200 zł, 8 ofert z 4 sklepów, 21 września 2026).
Źródła
- PVGIS, Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej – narzędzie PVcalc (API v5_3), uzysk roczny i miesięczny dla Poznania (bazy PVGIS-SARAH3 i ERA5, lata 2005–2023; dach wschodni i zachodni – odczyt 25 października 2026). PVGIS, odczyt z 19 października 2026.
- Ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 68 – depozyt prosumencki, opłaty dystrybucyjne, zwrot nadwyżki (art. 4, 4c); zmiany z poz. 516, 900 i 912 nie dotyczą art. 4–4d. ISAP, sprawdzono 19 października 2026.
- Ustawa o podatku od towarów i usług, Dz.U. 2026 poz. 1263 – stawka 8% przy dostawie z montażem w domu jednorodzinnym do 300 m² (art. 41 ust. 12–12c); stan prawny według tekstu ogłoszonego w Dz.U. 2026 poz. 1263. ISAP.
- GUS, „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2024 r.” – zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe: średnia 2 578 kWh, mediana 2 000 kWh, 9. decyl 4 608 kWh (tablica 4). stat.gov.pl, sprawdzono 19 października 2026.
- EnergieAgentur.NRW, „Photovoltaik und Batteriespeicher – Technologie, Integration, Wirtschaftlichkeit”, s. 3–5 – udział autokonsumpcji w domu o zużyciu 4 000 kWh rocznie (około 30% bez magazynu) i reguła 1 kWh pojemności na 1 kWp (dane niemieckie sprzed 2016 r.). PDF w repozytorium Biblioteki Uniwersyteckiej w Düsseldorfie, sprawdzono 29 października 2026.
- Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: instalacje fotowoltaiczne 10 kWp pod klucz, dom jednorodzinny, szacunki trzech firm instalacyjnych z ich stron, nie cenniki i nie oferty (dominion-pv.pl, centrumrealizacji.pl, zenergy.com.pl), stan na 26 października 2026; dla 6 kWp – szacunek jednej firmy (dominion-pv.pl, artykuł z 13 maja 2026), stan na 22 października 2026.
- Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: zestawy fotowoltaiczne 9,5–10,5 kWp do samodzielnego montażu, bez magazynu energii, 6 ofert z 4 sklepów (oze-fotowoltaika.pl, fc-system.pl, sklep.logisticspack.pl, allegro.pl), stan na 26 października 2026.
- Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: magazyny energii LiFePO4 10 kWh bez falownika hybrydowego, 8 ofert z 4 sklepów (fc-system.pl, hurtownia.maxcom.pl, sklepsoltech.pl, solvolte-sklep.pl), stan na 21 września 2026.
- Obliczenie redakcji Dom z Sensem z 24 września 2026: roczne zużycie prądu na pompę ciepła i ciepłą wodę w domu modelowym A (3 176, 4 069 i 5 259 kWh), wzór E = Q ÷ SCOP według rozporządzenia (UE) 813/2013; założenia domu na stronie Jak liczymy.
- Zdjęcie tytułowe: Fot. Vladimir Srajber / Pexels




