Bufor do pompy ciepła jest niezbędny w dwóch sytuacjach: gdy zład wody w instalacji jest zbyt mały do bezpiecznego odszraniania (defrostu) lub gdy regulacja strefowa odcina przepływ w pętlach. Wymagania producentów są jednak skrajnie zróżnicowane: Daikin Altherma 3 M dopuszcza od 0 do 50 l, NIBE S2125 zaleca minimum 120 l, a Kolton Airkompakt i Kaisai KHY wymagają bufora bezwzględnie w każdym układzie. Jak te wytyczne mają się do realiów? Standardowa podłogówka w domu o powierzchni 150 m² mieści około 108 l wody. Oznacza to, że dopóki termostaty nie zamkną obiegów, sam zład podłogi spełnia minimalne wymogi w zaledwie czterech z siedmiu analizowanych przez nas instrukcji.
- Instrukcje pomp wymagają od 0 do 70 l wody w instalacji, NIBE zaleca 120 l, a Kolton i Kaisai wymagają bufora zawsze.
- Według naszego wyliczenia podłogówka w domu 150 m² mieści około 108 l wody, a instalacja z 7 grzejnikami około 78 l.
- Gdy termostaty zamkną pętle podłogówki, zostaje 26,6 l wody, co spełnia wymaganie tylko 1 z 7 dokumentów.
- Mediana ceny bufora to 1 099 zł za 50 l, 1 165 zł za 100 l i 2 159,58 zł za 200 l.
Kiedy bufor do pompy ciepła jest potrzebny
Bufor to zbiornik wody grzewczej między pompą ciepła a instalacją. Przejrzeliśmy dokumentację siedmiu pomp powietrze-woda. Pięciu producentów nie wymaga bufora w każdej instalacji. Określa za to, ile wody musi mieć obieg grzewczy, czyli zład. Kolton i Kaisai wymagają bufora zawsze. Dokumenty powtarzają trzy powody, dla których ilość wody w instalacji ma znaczenie: odszranianie, zamykanie stref grzewczych i rodzaj odbiorników ciepła.
Odszranianie pobiera ciepło z instalacji
Według instrukcji Vaillant aroTHERM plus przy temperaturze zewnętrznej poniżej 5 °C woda z powietrza może zamarzać na lamelach parownika i tworzyć szron. Pompa usuwa go, odwracając obieg czynnika chłodniczego, a potrzebne do tego ciepło pobiera z instalacji grzewczej (rozdz. 3.11). Obieg czynnika krok po kroku pokazuje artykuł jak działają pompy ciepła.
Odszranianie przebiega prawidłowo tylko wtedy, gdy w instalacji krąży minimalna ilość wody. Dla aroTHERM plus 10 i 12 kW instrukcja podaje 70 l, jeśli grzałka elektryczna w jednostce wewnętrznej ma do 0,5 kW. Przy mocniejszej grzałce wymaganie maleje: 40 l przy 6 kW i 0 l od 8 kW. Wartości dotyczą wody o temperaturze 20 °C na początku odszraniania.
Daikin stosuje podobną zasadę. W przewodniku dla instalatora Altherma 3 M minimalna objętość w trybie ogrzewania i odszraniania wynosi 0 l, gdy pompa może wstępnie podgrzać zasobnik ciepłej wody. Z grzałką rezerwową BUH wynosi 10 l, a bez niej 20 l przy powrocie cieplejszym niż 15 °C i 50 l przy powrocie do 15 °C. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 813/2013 nazywa grzałkę ogrzewaczem dodatkowym, który generuje ciepło, gdy zapotrzebowanie przekracza znamionową moc ogrzewacza podstawowego (art. 2 pkt 19). W tabelach obu producentów grzałka zastępuje więc część wody.
Pozostali producenci nie wiążą wymagania z grzałką. Dokumentacja NIBE S2125 zaleca co najmniej 120 l dostępnej wody, żeby uniknąć krótkich cykli pracy i umożliwić odszranianie (rozdz. „Water volumes”). Kaisai uzasadnia bufor dla pomp KHY tym, że zapewnia on zład potrzebny do odszraniania wymiennika (pkt 4.1.8). Kolton w instrukcji Airkompakt (tabela 2) dobiera minimalny bufor tak, żeby sprężarka pracowała co najmniej 10 minut przy 7 °C na zewnątrz i bez odbioru ciepła przez budynek.
Zamknięte strefy zmniejszają zład
Liczy się woda, która może przepływać przez pompę, a nie cała woda w rurach. Przewodnik Daikin Altherma 3 M wymaga, żeby minimalna objętość została zachowana także wtedy, gdy wszystkie zawory pętli są zamknięte. Ten sam warunek dotyczy przepływu 12 l/min przy odszranianiu. Przy termostatach pokojowych przewodnik wymaga zaworu obejściowego (s. 35, 80 i 82). Tak samo ujmuje to instrukcja Metalfach Elika Monoblock (pkt 9.4.2).
Hewalex każe liczyć minimalny zład tak, żeby uwzględniał odcinanie obiegów i okresowe wyłączanie ogrzewania niektórych pomieszczeń (instrukcja PCCO MONO, pkt 4.1). Vaillant wymaga stałego przepływu nominalnego, na przykład przez zawór nadmiarowy, gdy instalacja ma głównie zawory termostatyczne lub sterowane elektrycznie (rozdz. 3.11 i 6.2). Termostat w pokoju zmniejsza więc zład dostępny dla pompy.
Grzejniki zamiast podłogówki
Tylko jedna z przejrzanych instrukcji wiąże bufor wprost z rodzajem odbiorników. Hewalex dopuszcza pracę PCCO MONO bez bufora wyłącznie z mokrym ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem, że instalacja zapewnia wymagany zład i przepływ przez skraplacz. Z grzejnikami ta pompa wymaga więc bufora. Daikin, Vaillant, Metalfach i NIBE określają tylko objętość wody. Instalacja grzejnikowa mieści jej jednak mniej niż podłogówka. Pokazuje to nasze wyliczenie poniżej.
Minimalna pojemność instalacji w dokumentacji 7 pomp ciepła
Zebraliśmy wymagania z instrukcji montażu sześciu pomp powietrze-woda i z dokumentacji technicznej siódmej. Wartości nie są wprost porównywalne. Jedni producenci podają litry dla całej serii, inni litry na kilowat, a jeszcze inni pojemność samego bufora. Kolumna „Czego dotyczy” pokazuje, co wlicza się do podanej liczby.
| Pompa ciepła | Wymaganie | Czego dotyczy | Bufor zawsze? | Dokument |
|---|---|---|---|---|
| Daikin Altherma 3 M EBLA/EDLA 04–08 E (4–8 kW) | 0 l przy wstępnym podgrzewaniu zasobnika; 10 l z grzałką BUH; bez BUH 20 l (powrót powyżej 15 °C) lub 50 l (powrót do 15 °C) | woda w obiegu bez jednostki zewnętrznej, także przy zamkniętych zaworach pętli | nie | przewodnik odniesienia dla instalatora 4P685228-1B, 2023.05, s. 79–80 |
| Vaillant aroTHERM plus VWL 105/8.1 A i 125/8.1 A 400V (10 i 12 kW) | 70 l przy grzałce 0–0,5 kW; 55 l przy 3,0–3,5 kW; 40 l przy 6 kW; 0 l od 8 kW | woda krążąca w instalacji, 20 °C na początku odszraniania | nie | instrukcja instalacji i konserwacji 8000035176_05 z 27.03.2026, rozdz. 3.11 |
| Hewalex PCCO MONO 6, 9, 11, 15 i 18 | co najmniej 3 l/kW mocy nominalnej; zalecany zład z buforem 15–20 l/kW maksymalnej mocy grzewczej | zład instalacji c.o. z uwzględnieniem odcinanych obiegów | tak, poza mokrą podłogówką | instrukcja montażu 08-02/2022, pkt 4.1 |
| Metalfach Elika Monoblock 4–16 kW | co najmniej 40 l | woda w instalacji bez wnętrza jednostki, także przy zamkniętych zaworach | nie | instrukcja montażu i obsługi, wydanie 11/2022, pkt 9.4.2 |
| Kolton Airkompakt P0714–P1926 | bufor co najmniej 120 l (P0714), 180 l (P0916 i P1118), 250 l (P1522), 300 l (P1926) | pojemność samego bufora | tak | instrukcja montażu, serwisu i eksploatacji, wersja 02/23, tabela 2 |
| Kaisai KHY-12PY3 i KHY-15PY3 (R290) | zalecany bufor 200–300 l (12PY3) i 250–400 l (15PY3), podłączony równolegle | pojemność samego bufora | tak | instrukcja instalacyjno-serwisowa v01-24, pkt 4.1.8 |
| NIBE S2125-8 i S2125-12 | zalecane co najmniej 120 l, osobno dla ogrzewania i chłodzenia | dostępna woda w instalacji | nie | dokumentacja techniczna z 19.09.2023, rozdz. „Water volumes” |
Źródło: dokumentacja producentów wymieniona w tabeli, sprawdzono 6 października 2026. To dane producentów, a nie nasz pomiar. Instrukcja Vaillant jest w języku niemieckim, dokumentacja NIBE w angielskim; tłumaczenie redakcji.
Rozrzut jest duży, bo producenci różnie traktują odszranianie. Vaillant i Daikin pozwalają zastąpić część wody grzałką. NIBE podaje stałe zalecenie. Kolton i Kaisai wymagają bufora w każdej instalacji. Wielkość bufora wynika więc z dokumentacji konkretnego modelu, a nie z jednej reguły dla wszystkich pomp.
Ile wody mieści instalacja w domu 150 m²: podłogówka i grzejniki
Sprawdziliśmy, ile wody mieści typowa instalacja w domu referencyjnym z artykułu pompa ciepła 8 kW czy 10 kW. To dom parterowy o wymiarach 10 × 15 m i powierzchni 150 m². Według tamtego wyliczenia z 26 września 2026 dom po termomodernizacji potrzebuje 6,9 kW na ogrzewanie przy −20 °C. Policzyliśmy dwa warianty: mokrą podłogówkę i grzejniki płytowe. W każdym sprawdziliśmy też, co się dzieje, gdy termostaty zamykają większość stref.
| Założenie | Podłogówka | Grzejniki |
|---|---|---|
| Rura grzewcza | 16 × 2 mm, 0,1131 l/m | 16 × 2 mm, 0,1131 l/m |
| Odbiorniki | pętle na 120 m² podłogi, rozstaw 15 cm, 10 pętli po 80 m | 7 grzejników Purmo C22 600 × 1200, po 1 037 W przy 55/45/20 °C |
| Woda w odbiornikach | 800 m × 0,1131 l/m = 90,5 l | 7 × 1,2 m × 6,6 l/m = 55,4 l |
| Rozprowadzenie | 2 × 5 m na pętlę: 11,3 l | 2 × 10 m na grzejnik: 15,8 l |
| Przyłącze pompy | 2 × 10 m rury 26 × 3 mm (0,3142 l/m): 6,3 l | 2 × 10 m rury 26 × 3 mm: 6,3 l |
| Razem, wszystkie strefy otwarte | 108,1 l | 77,6 l |
| Strefy zamknięte | otwarte tylko 2 pętle bez siłownika (łazienka, korytarz): 26,6 l | otwarty tylko 1 grzejnik bez głowicy (łazienka): 16,5 l |
Obliczenie redakcji z 6 października 2026. Pojemność rury = π × d² ÷ 4 przy średnicy wewnętrznej 12 mm (rura 16 × 2) i 20 mm (rura 26 × 3). Pojemność wodna grzejnika C22 o wysokości 600 mm: 6,6 l/m (katalog techniczny Purmo 03/2020, s. 11). Moc grzejnika C22 600 × 1200 przy 55/45/20 °C: 1 037 W (ten sam katalog, s. 14). Liczba grzejników: 6 900 W ÷ 1 037 W = 6,65, czyli 7 sztuk o łącznej mocy 7 259 W. Powierzchnię pętli, rozstaw, długości rur i podział na strefy przyjęliśmy sami.
Wyniki porównaliśmy z wymaganiami z tabeli producentów. W komórce „brakuje” podajemy, ile litrów trzeba dodać, na przykład w buforze, żeby spełnić wymaganie. Wymagania dotyczą serii z tabeli wyżej. Nie każda z tych pomp ma moc dobraną do domu 150 m². Sprawdzamy tu zład, a nie dobór urządzenia.
| Wymaganie z dokumentacji | Podłogówka, 108,1 l | Podłogówka, 2 pętle, 26,6 l | Grzejniki, 77,6 l | Grzejniki, 1 grzejnik, 16,5 l |
|---|---|---|---|---|
| Daikin Altherma 3 M bez grzałki BUH, powrót powyżej 15 °C: 20 l | spełnia | spełnia | spełnia | brakuje 4 l |
| Daikin Altherma 3 M z grzałką BUH: 10 l | spełnia | spełnia | spełnia | spełnia |
| Vaillant aroTHERM plus 10 kW, grzałka do 0,5 kW: 70 l | spełnia | brakuje 44 l | spełnia | brakuje 54 l |
| Hewalex PCCO MONO 9: 3 l/kW × 9,22 kW = 27,7 l | spełnia | brakuje 2 l | bufor wymagany | bufor wymagany, brakuje 12 l |
| Metalfach Elika Monoblock: 40 l | spełnia | brakuje 14 l | spełnia | brakuje 24 l |
| NIBE S2125, zalecenie: 120 l | brakuje 12 l | brakuje 94 l | brakuje 43 l | brakuje 104 l |
| Kolton Airkompakt, Kaisai KHY | bufor wymagany | bufor wymagany | bufor wymagany | bufor wymagany |
Obliczenie redakcji z 6 października 2026: wymaganie z dokumentacji minus woda dostępna dla pompy, w górę do pełnego litra. Hewalex: 9,22 kW to moc PCCO MONO 9 przy A7/W35 z tabeli danych technicznych instrukcji montażu (s. 6).
Przy mokrej podłogówce bez siłowników na pętlach zład domu 150 m² wynosi 108,1 l i spełnia wymagania czterech z siedmiu dokumentów: Daikina, Vaillanta, Hewalexu i Metalfachu. Gdy termostaty zamykają pętle, zostaje 26,6 l, co spełnia już tylko wymaganie Daikina.
W większości przypadków brakującą wodę pokrywa bufor 50 l. Vaillant przy grzejnikach z zamkniętymi głowicami potrzebuje 54 l więcej, czyli bufora 100 l. Zalecenie NIBE wymaga dodatkowo od 12 l przy otwartej podłogówce do 104 l przy zamkniętych grzejnikach, czyli bufora od 50 do 200 l. Kolton i Kaisai wymagają bufora zawsze: od 120 do 300 l w Airkompakt i 200–400 l w KHY. Hewalex, który przy grzejnikach wymaga bufora, zaleca łączny zład 15–20 l/kW maksymalnej mocy grzewczej. Przy 9,22 kW, najwyższej mocy PCCO MONO 9 w tabeli danych technicznych (A7/W35), daje to 138–184 l. Przy otwartych grzejnikach brakuje do tego 61–107 l. Bufor 100 l pokrywa więc dolną granicę zalecenia, a górną dopiero 200 l.
Dwóch producentów podaje rozwiązanie inne niż bufor. Daikin obniża wymaganie do 10 l przy grzałce BUH i do 0 l, gdy pompa może wstępnie podgrzać zasobnik. Vaillant nie wymaga dodatkowej wody przy grzałce 8 kW lub mocniejszej. Zasady naszych wyliczeń opisuje strona jak liczymy.
Jaki bufor do pompy ciepła wybrać: 50, 100 czy 200 l
Pojemność bufora wynika z rachunku z poprzedniej sekcji: od wymagania producenta odejmij wodę, którą pompa ma do dyspozycji przy zamkniętych strefach. Nasze zestawienie cen z 6 października 2026 obejmuje izolowane zbiorniki bez wężownicy z serii Galmet SG(B) oraz Kospel SVH, SVK i SV. Ceny dotyczą samych zbiorników.
| Pojemność | Modele | Oferty (sprzedawcy) | Cena min | Cena max | Mediana |
|---|---|---|---|---|---|
| 50 l | Kospel SVH-50 | 3 (3) | 830,00 zł | 1 345,53 zł | 1 099,00 zł |
| 100 l | Galmet SG(B) 100, Kospel SVH-100, Kospel SVK-100 | 9 (6) | 949,99 zł | 1 493,65 zł | 1 165,00 zł |
| 200 l | Kospel SV-200, Galmet SG(B) 200 | 6 (5) | 2 021,00 zł | 2 693,33 zł | 2 159,58 zł |
Źródło: zestawienie cen redakcji Dom z Sensem, ceny brutto z VAT 23% z kart produktów 7 sklepów (arenalazienek.pl, bridom.pl, kupujetaniej.pl, polskiegrzejniki.com.pl, sh.net.pl, sklep.auroks.pl, technika-grzewcza-sklep.pl), stan na 6 października 2026. Same zbiorniki, bez montażu i armatury.
Mediany buforów 50 i 100 l dzieli 66 zł. Mediana bufora 200 l jest o 85% wyższa niż bufora 100 l. W naszym wyliczeniu bufor 50 l wystarczał w większości wariantów. Bufor 200 l był potrzebny tylko przy zaleceniu NIBE i zamkniętych grzejnikach, przy górnej granicy zalecenia Hewalexu dla grzejników albo przy pompach, których instrukcja wymaga tak dużego bufora.
Przy wyborze porównaj straty postojowe, czyli ciepło, które zbiornik oddaje do kotłowni. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 812/2013 zalicza bufor do zasobników ciepłej wody użytkowej, bo definiuje je jako zbiorniki do magazynowania ciepła w wodzie lub ogrzewania pomieszczeń (art. 2 pkt 9). Czy na magazyn ciepła można dostać dopłatę z programu dla magazynów energii, sprawdzamy w tekście o dotacji do magazynu ciepła. Etykieta zasobnika podaje klasę efektywności energetycznej, straty postojowe w watach i pojemność (załącznik III). Według kart producentów Kospel SVH-50 traci 30 W, a SVH-100 46 W. Galmet SG(B) 100 traci 36 W, a SG(B) 200 60 W, oba w klasie B.
W zestawieniu nie mamy osobnej stawki za montaż bufora. Dwie firmy instalacyjne podają za montaż całej instalacji z pompą typu monoblok, razem z zasobnikiem lub buforem, odpowiednio 5 400–9 720 zł brutto (kwoty netto 5 000–9 000 zł przeliczyliśmy na brutto przy VAT 8%) i 6 000–11 000 zł (druga firma nie podaje stawki VAT). To orientacyjnie, według 2 źródeł: szacunki firm, nie cenniki, zebrane 28 września 2026. Pełny koszt pompy z montażem i dotacją liczymy w tekście ile kosztuje pompa ciepła.
Schemat pompy ciepła z buforem: równolegle czy szeregowo
Bufor można włączyć w instalację na dwa sposoby. Poradnik „Układy hydrauliczne z pompami ciepła” Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC, 2016) pokazuje oba: zasobnik buforowy przyłączony w szeregu (schemat 2, s. 8) i podłączony równolegle (schemat 3, s. 10). W układzie równoległym osobna pompa ładuje bufor, a obiegi grzewcze mają własne pompy obiegowe.
Producenci z naszej tabeli wskazują wariant równoległy. Hewalex zaleca dla PCCO MONO bufor równoległy, który pełni rolę sprzęgła hydraulicznego i zapewnia wymiennikowi pompy stały przepływ. Instrukcja zabrania zaworów termostatycznych i siłowników bez obejścia z zaworem nadmiarowo-upustowym, gdy bufor jest włączony szeregowo (na zasilaniu albo na powrocie) i gdy układ nie ma bufora. Kaisai dla pomp KHY wymaga bufora równoległego, bo oddziela on obieg pompy od instalacji c.o. Połączenie szeregowe dopuszcza w nietypowych instalacjach po konsultacji z producentem.
Miejsce bufora w całej instalacji, obok zasobnika ciepłej wody, zaworu trójdrogowego i naczynia wzbiorczego, pokazuje nasz rysunek w artykule pompa ciepła — schemat instalacji. Podaliśmy tam ogólną regułę z poradnika PORT PC: układ bez bufora dla pomp z regulowaną mocą i mokrej podłogówki o pojemności 3–5 l na 1 kW mocy pompy. Ten sam poradnik zastrzega, że ostateczne wymagania instalacji ustala producent pompy (s. 4 i 7). Instrukcje z naszej tabeli pokazują, że te wymagania mogą być wyższe. Dla pompy 10 kW reguła daje 30–50 l, a instrukcja Vaillant aroTHERM plus wymaga do 70 l.
Najczęstsze pytania
Jaki bufor do pompy ciepła 10 kW?
To zależy od modelu i od ilości wody w instalacji. Instrukcja Vaillant aroTHERM plus 10 kW wymaga 70 l wody w obiegu przy grzałce do 0,5 kW, a dokumentacja NIBE S2125 zaleca 120 l. W naszym wyliczeniu dla domu 150 m² z grzejnikami, gdy otwarty zostaje jeden grzejnik, brakuje odpowiednio 54 i 104 l. Potrzebny jest wtedy bufor 100 albo 200 l.
Jaki bufor do pompy ciepła 12 kW?
Instrukcja Kaisai KHY-12PY3 wymaga bufora podłączonego równolegle i zaleca 200–300 l. Vaillant aroTHERM plus 12 kW ma te same wymagania co model 10 kW: od 70 l wody przy grzałce do 0,5 kW do 0 l przy grzałce od 8 kW. Dokumentacja NIBE S2125-12 zaleca co najmniej 120 l dostępnej wody, osobno dla ogrzewania i chłodzenia.
Czy bufor do pompy ciepła może być za duży?
Może przekroczyć możliwości naczynia wzbiorczego. Daikin Altherma 3 M ma naczynie 7 l, które według przewodnika producenta przy różnicy wysokości do 7 m obsługuje bez zmiany ciśnienia wstępnego do 185 l wody, a z glikolem do 105 l. Podłogówka z naszego wyliczenia (108 l) z buforem 100 l ma 208 l. Wtedy trzeba skorygować ciśnienie wstępne, a gdy naczynie nie wystarcza, dodać drugie.
Źródła
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 813/2013 w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych, wersja skonsolidowana z 9 stycznia 2017 — definicja ogrzewacza dodatkowego (art. 2 pkt 19). Teksty skonsolidowane mają charakter informacyjny. EUR-Lex, sprawdzono 6 października 2026.
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 812/2013 w sprawie etykietowania energetycznego podgrzewaczy wody, zasobników ciepłej wody użytkowej i zestawów, wersja skonsolidowana z 26 kwietnia 2018 — definicja zasobnika ciepłej wody użytkowej (art. 2 pkt 9), etykieta zasobnika z klasą efektywności, stratami postojowymi i pojemnością (załącznik III). Teksty skonsolidowane mają charakter informacyjny. EUR-Lex, sprawdzono 6 października 2026.
- Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i Bundesverband Wärmepumpe (BWP), „Układy hydrauliczne z pompami ciepła – poradnik” (2016) — zastrzeżenie, że wymagania instalacji ustala producent pompy (s. 4), układ bez bufora i minimalna pojemność instalacji 3–5 l/kW (s. 7), zasobnik buforowy przyłączony w szeregu (schemat 2, s. 8) i równolegle (schemat 3, s. 10). portpc.pl, sprawdzono 6 października 2026.
- Dokumentacja producentów (tabela „Minimalna pojemność instalacji w dokumentacji 7 pomp ciepła”): Daikin Altherma 3 M EBLA/EDLA 04–08 E – przewodnik odniesienia dla instalatora 4P685228-1B, 2023.05 (s. 35, 79–82: minimalna i maksymalna objętość wody, przepływ przy odszranianiu, zawór obejściowy); Vaillant aroTHERM plus VWL 105/8.1 A i VWL 125/8.1 A 400V – instrukcja instalacji i konserwacji 8000035176_05, 27.03.2026 (rozdz. 3.11 i 6.2: odszranianie, minimalna objętość wody, przepływ nominalny); Hewalex PCCO MONO 6/9/11/15/18 – instrukcja montażu pompy ciepła, 08-02/2022 (s. 6 i pkt 4.1: dane techniczne, minimalny i zalecany zład, praca bez bufora, połączenie bufora); Metalfach Elika Monoblock 4–16 kW – instrukcja montażu i obsługi, wydanie 11/2022 (pkt 9.4.2: minimalna objętość wody); Kolton Airkompakt P0714–P1926 – instrukcja montażu, serwisu i eksploatacji, wersja 02/23 (tabela 2: minimalna i zalecana pojemność bufora); Kaisai KHY-12PY3 i KHY-15PY3 – instrukcja instalacyjno-serwisowa, v01-24 (pkt 4.1.8: bufor równoległy, zalecana pojemność); NIBE S2125-8 i S2125-12 – dokumentacja techniczna, 19.09.2023 (rozdz. „Water volumes”: zalecana objętość wody). Sprawdzono 6 października 2026.
- Kospel, karta katalogowa wiszących zbiorników buforowych SVH — pojemność i straty postojowe SVH-50 i SVH-100. aka.ik.pl, sprawdzono 6 października 2026.
- Galmet, karta produktu zbiorników buforowych SG(B) według rozporządzeń 812/2013 i 814/2013 — klasa efektywności i straty postojowe SG(B) 100 i SG(B) 200. ik.pl, sprawdzono 6 października 2026.
- Purmo, „Katalog techniczny grzejniki płytowe”, 03/2020 — pojemność wodna grzejników Compact C22 i C33 (s. 11), moc cieplna C22 przy 55/45/20 °C (s. 14). purmo.com, sprawdzono 6 października 2026.
- Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: bufory do pompy ciepła 50, 100 i 200 l (Kospel SVH-50, SVH-100, SVK-100, SV-200, Galmet SG(B) 100 i 200), 18 ofert od 7 sprzedawców (arenalazienek.pl, bridom.pl, kupujetaniej.pl, polskiegrzejniki.com.pl, sh.net.pl, sklep.auroks.pl, technika-grzewcza-sklep.pl), ceny brutto, stan na 6 października 2026.
- Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: robocizna montażu całej instalacji z pompą ciepła typu monoblok, szacunki 2 firm, nie cenniki (salondaikin.pl, pndenergia.pl), stan na 28 września 2026.
- Zdjęcie tytułowe: obraz wygenerowany przez AI (Nano Banana Pro, Google), ilustracyjny.




