Rekuperacja ścienna — parametry, liczba urządzeń i czy warto

Parametry sześciu rekuperatorów ściennych z kart i zezwoleń oraz wyliczenie, ile urządzeń potrzeba dla domu 150 m².

Rekuperacja ścienna (decentralna) to rozwiązanie strefowe – wentyluje pojedyncze pomieszczenia, a nie cały budynek. Z tego względu znajduje zastosowanie głównie tam, gdzie montaż tradycyjnej instalacji kanałowej jest niemożliwy.

Biorąc za przykład dom o powierzchni 150 m², zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia UE nr 1253/2014, wymagany referencyjny strumień powietrza wynosi 195 m³/h. Aby pokryć to zapotrzebowanie, konieczne jest zastosowanie trzech urządzeń Meltem M-WRG-II P (przy wydajności 70 m³/h każde). W przypadku pozostałych pięciu analizowanych w zestawieniu modeli dokumentacja techniczna producentów nie precyzuje jednoznacznie parametrów przepływu lub podaje rozbieżne wartości. Ze względu na brak oficjalnych i jednolitych danych cennikowych, w artykule odstąpiono od bezpośredniego porównania kosztów zakupu urządzeń.


W skrócie
  • Dom 150 m² potrzebuje strumienia referencyjnego 195 m³/h, czyli 3 urządzeń Meltem M-WRG-II P przy 70 m³/h; dla pozostałych pięciu modeli liczby nie podajemy.
  • Producenci deklarują odzysk ciepła do 96%, a druga wartość z dokumentów jest dla tych samych urządzeń niższa o 6–16 punktów procentowych.
  • Czyste Powietrze dopłaca do rekuperatora ściennego do 800, 1 400 albo 2 000 zł za sztukę w limicie zestawu, przy klasie energetycznej co najmniej A.
  • Komplet rekuperacji centralnej w domu ok. 150 m² kosztuje orientacyjnie, według 2 firm, 29 500–37 500 zł netto albo 26 000–36 000 zł brutto.

Jak działa rekuperacja ścienna i czym różni się od centralnej

Rekuperator ścienny to urządzenie wbudowane w otwór w ścianie zewnętrznej. Nie ma kanałów: powietrze wpływa do pokoju i wypływa z niego przez to samo urządzenie albo przez parę urządzeń. Taki układ nazywa się też rekuperacją decentralną. Ogólną zasadę odzysku ciepła opisujemy w tekście rekuperacja: co to jest i czy ma sens w polskim domu. Wybór między systemem ściennym a centralnym w domu zamieszkanym opisujemy w artykule rekuperacja w starym domu: centralna czy ścienna i ile kosztuje.

Urządzenia ścienne dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to urządzenia regeneracyjne z ceramicznym akumulatorem ciepła. Pracują parami. Według zezwoleń DIBt dla inVENTer iV-Smart+ i Vents TwinFresh Comfo RA1-50 jedno urządzenie z pary wtłacza powietrze zewnętrzne do pokoju, a drugie usuwa powietrze z pokoju. Kierunek pracy wentylatora zmienia się co około 70 sekund. Ciepło z powietrza usuwanego ogrzewa wkład ceramiczny, a w następnym takcie przejmuje je powietrze nawiewane.

Druga grupa to urządzenia z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym, takie jak Meltem M-WRG-II P. Jedno urządzenie ma dwa wentylatory i nawiewa oraz wywiewa jednocześnie. Powietrze zewnętrzne i usuwane płyną osobnymi rurami o średnicy DN 100 (zezwolenie DIBt Z-51.3-431, pkt 1.1).

System centralny ma jedną centralę i kanały do wszystkich pomieszczeń. System ścienny obsługuje tylko te pomieszczenia, w których stoją urządzenia. Dlatego w domu z kilkoma pokojami potrzeba kilku urządzeń.

Parametry sześciu rekuperatorów ściennych z kart producentów

Zestawiliśmy sześć rekuperatorów ściennych. Nie wybieraliśmy najlepszych urządzeń. Wzięliśmy modele, dla których znaleźliśmy dokument producenta, kartę produktu z bazy EPREL albo zezwolenie DIBt. Przepływ i moc dotyczą jednego urządzenia, chyba że w komórce napisano inaczej.

UrządzeniePrzepływ (m³/h)Odzysk maks. wg producenta (%)Odzysk – druga wartość z dokumentów (%)Moc elektryczna (W)Hałas (dB(A))Klasa energetyczna
Blauberg Vento Expert A50-1 Prowentylacja 15–50; odzysk 8–2593773,61–5,2LWA 38; LpA 3 m: 11–21A
LUNOS e²15–3896850,7–4LW 29–49; LpA 3 m: 12–32A
Vents TwinFresh Comfo RA1-5014–54do 90793,80–5,61LpA 3 m: 13–23brak w dokumencie
Marley MEnV 18016–378579,13–7LpA 3 m: 22–35brak w dokumencie
inVENTer iV-Smart+para: 17–58; tryb rewersyjny: 8,5–2987781–3LWA 35; LpA 16–36A+ (wariant Corner)
Meltem M-WRG-II P10–10094814,6–52,4LWA 21,5–52,1A

Źródła tabeli: Blauberg Vento Expert A50-1 Pro – karta modelu i karta produktu według rozporządzenia 1254/2014 (EPREL 212877; 77% to sprawność termiczna z tej karty); LUNOS e² – karta produktu E254 02.20 (85% według EN 13141-8); Vents TwinFresh Comfo RA1-50 – instrukcja V91EN-01 (wersja USA) i zezwolenie DIBt Z-51.3-352 (79% przy 35 m³/h); Marley MEnV 180 – instrukcja montażu i obsługi (79,1% średnio); inVENTer iV-Smart+ – zezwolenie DIBt Z-51.3-429 (78%, przepływ pary 17–58 m³/h), instrukcja montażu i obsługi (pkt 7) oraz karta produktu wariantu Corner (EPREL 376986); Meltem M-WRG-II P – karta „Technische Daten” P-M-FC (art. 200121, KW 06/2025) i zezwolenie DIBt Z-51.3-431 (81% przy montażu natynkowym). Sprawdzono 23 października 2026.

Zacznijmy od odzysku ciepła. W każdym wierszu maksimum deklarowane przez producenta jest wyższe od drugiej wartości z dokumentów (zezwolenie DIBt, karta EPREL, norma albo średnia z instrukcji). Różnica wynosi 16 punktów procentowych w Blauberg, 13 w Meltem, 11 w LUNOS i w Vents, 9 w inVENTer i 6 w Marley (maksimum 85%, średnio 79,1%). Wartości nie są wprost porównywalne, bo dokumenty podają je według różnych metod. Wartość z zezwoleń DIBt uwzględnia straty ciepła przez obudowę, pracę ochrony przeciwzamrożeniowej i bilans strumieni powietrza (DIN V 4701-10). Porównując urządzenia, używaj więc liczb z tej samej kolumny.

Moc elektryczna jednego urządzenia mieści się w przedziale od 0,7 do 52,4 W. Najwięcej pobiera Meltem, ale przetłacza też najwięcej: do 100 m³/h, a pozostałe modele od 37 do 58 m³/h. Wskaźnik SPI, czyli moc na każdy m³/h, wynosi według dokumentów 0,138 W/(m³/h) dla Blauberg (karta produktu EPREL), 0,14 dla inVENTer iV-Smart+ (DIBt), 0,31 dla Vents (DIBt) i 0,32 dla Meltem (DIBt). SPI z zezwoleń DIBt dotyczy punktu odniesienia (Vents: 35 m³/h; Meltem: 0,7 maksymalnego przepływu według zezwolenia), więc nie wynika wprost z mocy i przepływu w tabeli. To wartości z różnych dokumentów, więc traktuj je jako orientację, a nie ranking.

Hałas trzeba czytać ostrożnie. Moc akustyczna LWA opisuje samo urządzenie, a nie poziom dźwięku, który usłyszysz w pokoju. Ten zależy od wnętrza i odległości. Dlatego LWA porównuj tylko między urządzeniami, a nie z limitami hałasu w pomieszczeniach. Producenci podają różne wielkości. Blauberg i inVENTer podają LWA oraz poziom ciśnienia akustycznego LpA. LUNOS podaje zakres mocy akustycznej dla wszystkich biegów, Vents i Marley tylko LpA z odległości 3 m, a Meltem LWA dla montażu natynkowego. Kolumny nie ustawią więc urządzeń w jednym rankingu.

Rozporządzenie 1253/2014 (załącznik II pkt 2) ogranicza od 1 stycznia 2018 r. moc akustyczną systemów bezkanałowych do 40 dB LWA. Zakresy LWA dla wszystkich biegów sięgają 49 dB(A) w LUNOS e² i 52,1 dB w Meltem, więc z samych kart nie wynika, czy urządzenia mieszczą się w limicie. Sprawdź wartość LWA na etykiecie energetycznej.

Klasę energetyczną A lub wyższą podają dokumenty Blauberg, LUNOS, Meltem i inVENTer (A+ dotyczy wariantu Corner, według EPREL). Dla Vents RA1-50 i Marley MEnV 180 dokumenty klasy nie podają. Ma to znaczenie przy dotacji, o której piszemy niżej.

Ile rekuperatorów ściennych potrzeba dla domu 150 m²

Do wyliczenia bierzemy dom modelowy 150 m², parterowy, opisany na stronie Jak liczymy. Strumień powietrza to 1,3 (m³/h)/m² × 150 m² = 195 m³/h. Wartość 1,3 to wartość domyślna q_net z rozporządzenia 1253/2014 (załącznik VIII, tabela 1), używana do obliczeń klasy SEC. Jest to wartość referencyjna, a nie wymaganie budowlane.

Liczbę urządzeń wyznacza dzielenie 195 m³/h przez przepływ nawiewu z dokumentu, zaokrąglone w górę. Dla pary urządzeń pracujących naprzemiennie liczymy pary, a dla urządzenia, które nawiewa i wywiewa jednocześnie, sztuki. Jeśli dokument nie rozstrzyga, czego dotyczy przepływ, liczby sztuk nie podajemy.

Nasze wyliczenie

Meltem M-WRG-II P nawiewa i wywiewa w jednym urządzeniu. Na stopniu 4 (70 m³/h) wychodzi 195 ÷ 70 = 2,8, czyli 3 urządzenia. Stopień 5 (100 m³/h) jest w zezwoleniu DIBt oznaczony jako czasowy („temporär”), więc do stałej pracy go nie bierzemy. Gdyby jednak pracował stale, wystarczyłyby 2 urządzenia (195 ÷ 100 = 1,95). Wartości ilustracyjne.

Dla pozostałych pięciu modeli liczby nie podajemy, każdy z innego powodu. Blauberg, LUNOS i Marley podają przepływ urządzenia, ale nie określają, czy w obliczeniu na pokój liczy się go jako parę, czy jako sztukę. W przypadku Blauberg karta podaje 50 m³/h w trybie wentylacji i 25 m³/h w trybie odzysku. Zezwolenie DIBt dla inVENTer iV-Smart+ podaje zakres 17–58 m³/h dla pary, a instrukcja 8,5–29 m³/h w trybie rewersyjnym. W przypadku Vents instrukcja wersji USA podaje 14, 28 i 54 m³/h, a zezwolenie DIBt stopnie 20, 35 i 50 m³/h.

Porównanie z systemem centralnym

Rekuperatory o przepływie 300 m³/h, czyli większe niż pokojowe urządzenia z tabeli, kosztują w naszym zestawieniu cen 5 144,60–13 335 zł, mediana wynosi 9 715,50 zł (10 ofert z 3 sklepów, ceny brutto, 21 września 2026). To cena samej jednostki, bez kanałów i montażu. Komplet rekuperacji centralnej z montażem w domu ok. 150 m² kosztuje według 2 firm orientacyjnie 29 500–37 500 zł netto (VAT 8% według źródła) albo 26 000–36 000 zł brutto. Robocizna to według 3 szacunków firm i portali (nie cenników) 4 000–14 000 zł brutto. Szczegóły tych kwot opisujemy w tekście ile kosztuje rekuperacja.

Cen rekuperatorów ściennych nie ma w naszym zestawieniu cen, więc nie porównujemy kosztu trzech urządzeń ściennych z centralą. Nie analizowaliśmy też opinii użytkowników. Porównanie ogranicza się do liczby urządzeń i parametrów z dokumentów.

Kiedy rekuperacja ścienna ma sens, a kiedy nie

System ścienny ma sens tam, gdzie nie da się poprowadzić kanałów. Urządzenie wymaga tylko otworu w ścianie, ale grubość ściany musi mieścić się w zakresie z dokumentu: 255–490 mm dla Blauberg Vento Expert A50-1 Pro, 240–425 mm dla Vents TwinFresh Comfo RA1-50 (instrukcja) i 270–495 mm dla inVENTer iV-Smart+ (DIBt). LUNOS e² wymaga otworu o średnicy 162 mm i minimalnej długości montażowej 280 mm.

Ograniczeń jest kilka. Zezwolenie DIBt dla Vents TwinFresh Comfo RA1-50 dopuszcza wentylację pojedynczych pomieszczeń z wyjątkiem kuchni, łazienek i toalet bez okien (pkt 1.2). Jeśli para działa w dwóch różnych pomieszczeniach, między nimi musi być przepływ powietrza przez otwory przelewowe. Producent Marley wymaga w instrukcji odstępu co najmniej 1 m między urządzeniami i najwyżej 10 m między urządzeniami w parze.

Drugi koszt to obsługa filtrów, bo urządzeń jest kilka. Filtry mają klasę G3 w Blauberg i LUNOS, a w Meltem F7 po stronie nawiewu i G4 po stronie wywiewu (karty). Fabryczny interwał wymiany filtra w inVENTer iV-Smart+ wynosi 30 dni (DIBt, pkt 2.1.5). Vents TwinFresh Comfo RA1-50 sygnalizuje potrzebę czyszczenia po 90 dniach (DIBt, pkt 1.1). Jak często czyścić filtry i wymiennik, opisujemy w tekście o tym, jak często czyścić rekuperację.

Przed zakupem sprawdź cztery rzeczy. Po pierwsze, czy grubość ściany mieści się w zakresie urządzenia. Po drugie, czy producent podaje przepływ dla sztuki, czy dla pary. Po trzecie, jaką klasę energetyczną i jaką moc akustyczną LWA podaje etykieta. Po czwarte, czy urządzenie jest na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów), jeśli planujesz dotację.

Dotacja do rekuperatorów ściennych z Czystego Powietrza

Program priorytetowy Czyste Powietrze w wersji obowiązującej od 20 lipca 2026 r. dopłaca do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła maksymalnie 6 680 zł na zestaw przy podstawowym poziomie dofinansowania, 11 690 zł przy podwyższonym i 16 700 zł przy najwyższym. W ramach zestawu na rekuperatory ścienne przypada odpowiednio do 800, 1 400 i 2 000 zł za sztukę (Załącznik nr 2, Tabela 3, poz. 7).

Urządzenie musi mieć klasę energetyczną co najmniej A na podstawie karty produktu i etykiety, a wpis na listę ZUM potwierdza spełnienie tego wymogu (Załącznik nr 2, wymagania techniczne, pkt 10). Na stronie dokumentów programowych nie ma nowszej wersji; sprawdziliśmy ją 23 października 2026. Poziomy dofinansowania zależą od dochodu. Progi i kolejność kroków opisujemy w tekście Czyste Powietrze: dofinansowanie krok po kroku.

Najczęstsze pytania

Czy rekuperacja ścienna wystarczy do całego domu?

Wystarczy tylko wtedy, gdy w każdym pomieszczeniu stanie urządzenie, bo rekuperator ścienny obsługuje pokój, a nie dom. Dla domu 150 m² metoda z rozporządzenia 1253/2014 daje strumień referencyjny 195 m³/h. Według zezwolenia DIBt Meltem M-WRG-II P przetłacza na stopniu 4 równo 70 m³/h, więc potrzeba 3 urządzeń. Dla innych modeli liczba zależy od tego, czy przepływ dotyczy sztuki, czy pary.

Co to jest rekuperacja decentralna?

To wentylacja z odzyskiem ciepła bez wspólnych kanałów. Każde urządzenie montuje się w ścianie zewnętrznej pokoju i wymienia powietrze tylko w nim. Urządzenia regeneracyjne pracują parami: jedno nawiewa, drugie wywiewa, a kierunek zmienia się co około 70 sekund (zezwolenia DIBt dla inVENTer iV-Smart+ i Vents TwinFresh Comfo RA1-50). Meltem M-WRG-II P nawiewa i wywiewa jednocześnie w jednym urządzeniu.

Ile kosztuje rekuperacja ścienna?

Cen rekuperatorów ściennych nie ma w zestawieniu cen redakcji, więc ich nie podajemy. Dla porównania: komplet rekuperacji centralnej z montażem w domu około 150 m² kosztuje według 2 firm orientacyjnie 29 500–37 500 zł netto albo 26 000–36 000 zł brutto. Do urządzeń ściennych Czyste Powietrze dopłaca do 800, 1 400 albo 2 000 zł za sztukę, zależnie od poziomu dofinansowania.

Jakie są opinie o rekuperacji ściennej?

Nie analizowaliśmy opinii użytkowników, więc nie podajemy ich ocen. Z dokumentów wynika, na co zwrócić uwagę: filtr w inVENTer iV-Smart+ ma fabrycznie ustawiony interwał wymiany 30 dni, a Vents TwinFresh Comfo RA1-50 sygnalizuje potrzebę czyszczenia po 90 dniach. Odzysk ciepła podany w zezwoleniach DIBt, kartach EPREL, według normy albo jako średnia z instrukcji jest o 6–16 punktów procentowych niższy niż maksimum deklarowane przez producenta.

Źródła

  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1253/2014 w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych, wersja skonsolidowana z 30 lipca 2020 r. — wartość domyślna q_net 1,3 (m³/h)/m² (załącznik VIII, tabela 1), limit 40 dB LWA dla systemów bezkanałowych (załącznik II pkt 2). Teksty skonsolidowane mają charakter informacyjny. EUR-Lex, sprawdzono 12 i 21 października 2026.
  2. Deutsches Institut für Bautechnik — zezwolenie Z-51.3-429 z 9 grudnia 2019 r. (zmiana z 29 czerwca 2021 r.) dla systemu inVENTer iV-Smart+: praca w parach, takt ok. 70 s, zakres przepływu pary 17–58 m³/h, wartości odzysku i mocy, interwał wymiany filtra (pkt 1.1, 2.1.5, 2.1.8). DIBt, sprawdzono 23 października 2026.
  3. Deutsches Institut für Bautechnik — zezwolenie Z-51.3-352 z 12 stycznia 2022 r. dla systemu Vents TwinFresh Comfo RA1-50: praca w parach, stopnie przepływu 20, 35 i 50 m³/h, zakres zastosowania, odzysk i SPI, sygnalizacja czyszczenia filtra (pkt 1.1, 1.2, 2.1.8). DIBt, sprawdzono 23 października 2026.
  4. Deutsches Institut für Bautechnik — zezwolenie Z-51.3-431 z 24 stycznia 2025 r. dla urządzeń Meltem M-WRG-II: budowa, stopnie przepływu 10, 30, 50, 70 i 100 m³/h (temporär), odzysk i SPI (pkt 1.1, 2.1.3, 2.1.8). DIBt, sprawdzono 23 października 2026.
  5. Europejska baza produktów EPREL (Komisja Europejska) — karty produktu według rozporządzenia 1254/2014: Blauberg Vento Expert A50-1 Pro (nr 212877) oraz inVENTer iV-Smart+ Corner (nr 376986). EPREL 212877, EPREL 376986, sprawdzono 23 października 2026.
  6. NFOŚiGW, program priorytetowy Czyste Powietrze obowiązujący od 20 lipca 2026 r. — Załącznik nr 2: koszty kwalifikowane i maksymalne kwoty dotacji na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, w tym rekuperatory ścienne (Tabela 3, poz. 7), wymóg klasy energetycznej co najmniej A i lista ZUM (wymagania techniczne, pkt 10). czystepowietrze.gov.pl, sprawdzono 23 października 2026.
  7. Dokumentacja producentów (tabela parametrów rekuperatorów ściennych): Blauberg Vento Expert A50-1 Pro – karta modelu (blaubergventilatoren.net); LUNOS e² – karta techniczna E254 02.20 (unidomo.de); Vents TwinFresh Comfo RA1-50 – instrukcja V91EN-01, wersja USA (energiazero.org); Marley MEnV 180 – instrukcja montażu i obsługi (media.hornbach.at); inVENTer iV-Smart+ – instrukcja montażu i obsługi (inventer.de); Meltem M-WRG-II P-M-FC – karta „Technische Daten”, art. 200121, KW 06/2025 (meltem.com). Sprawdzono 23 października 2026.
  8. Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: rekuperatory z odzyskiem ciepła o przepływie 300 m³/h, ceny brutto samej jednostki, 10 ofert z 3 sklepów (crsklep.pl, hojero.pl, klimaone.com), stan na 21 września 2026.
  9. Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: rekuperacja w komplecie z montażem, dom ok. 150 m², szacunki firm instalacyjnych, nie cenniki, 2 firmy (malmo-oze.pl – kwoty netto, venteco.com – kwoty brutto), stan na 21 września 2026.
  10. Zestawienie cen redakcji Dom z Sensem: robocizna montażu rekuperacji w domu ok. 150 m², bez urządzenia i materiałów, szacunki firm i portali, nie cenniki, 3 źródła (rekuperatory-ask.pl, infinityenergia.pl, budujemydom.pl), stan na 21 września 2026.
  11. Zdjęcie tytułowe: Fot. Jan van der Wolf / Pexels.
Jakub Piechowiak
Jakub Piechowiak

Jakub Piechowiak jest redaktorem prowadzącym i wydawcą portalu Dom z Sensem. Od ponad dziesięciu lat pracuje jako redaktor, a od lat interesuje się rozwiązaniami stosowanymi w domach pasywnych i energooszczędnych – od izolacji i szczelności budynku po rekuperację i pompy ciepła. Własny dom budował od podstaw, więc wybory, o których pisze portal, zna także z perspektywy inwestora. W Dom z Sensem odpowiada za dobór tematów, metodę wyliczeń, nadzór nad weryfikacją liczb i źródeł oraz ostateczną akceptację każdego tekstu. Nie jest instalatorem ani audytorem energetycznym – dlatego każde wyliczenie na portalu ma pokazaną metodę i źródła.

Artykuły: 36